логоFacebookTwitterYouTubeeMailНа 08.12.2008 лето Господово тетовчани традиционално како и минатите години му оддадоа почит и молитвено му се обратија на патронот на Македонската православна црква свети Климент Охридски Чудотворец.

По повод денот на чевствувањето на свети Климент во катедралниот храм „Свети Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, Света Божествена Архиерејска Литургија отслужи Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, во сослужение на свештениците од тетовското архиерејско намесништво.

На оваа Света Божествена Архиерејска Литургија, присутните верници молитвено се воздигнуваа и духовно се насладуваа од литургиското слаткопение на членовите на реноминариот женски младински хор „Менада“ од Тетово, кои на литургијата ангелогласно настапија под диригентската палка на Маестро проф. Д-р. Ивица Зориќ.

Оваа година на молитвено бдеење на оваа празнична Света Божествена Архиерејска Литургија во катедралниот храм „Свети Свети Кирил и Методиј “ во Тетово по Божјо провидение присуствуваа  Неговата екселенција амбасадорот на пријателска Украина во Република Македонија господинот Виталиј Москаленко, госпоѓа Наташа Јаневска, актуелна пратеничка во Собранието на Република Македонија, господин Ставре Џиков како и други еминентни личности од градот Тетово и пошироко.

По завршувањето на Светата Литургија реномираниот женски младински хор „Менада“ од Тетово  во чест на св. Климент Охридски Чудиотворец одржа свечен концерт на Хорско духовно пеење.

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил видно восхитен од ревноста на тетовчани со која молитвено му се обраќатија на својот духовен татко свети Климент Охридски Чудотворец, обраќајќи се кон присутните верници ја одржа следната празнична беседа:

 

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух !

  Почитувани верници, возљубени чеда на нашата Светиклиментова Македонска православна црква.

Вчера и денес молитвено и празнично си  споменуваме за светителот, кој пред единаесет векови, како редок горостасен син од македонскиот род и верен последовател на бессмртното епохално дело од нашите просветители и учители рамноапостолите – Солунските Браќа Кирил и Методиј ја отпочнал широката и интензивна религиозна и културно – просветна дејност на благородното тло од родната македонска земја. Свети Климент е знаме и светол симбол на нашите црковно – народни идеали и вдахновител на нашата силна вера и верба за се подобра иднина.

  Свети Климент живеел од половината на IX век и првата четвртина на X век. Познато е дека им бил најдаровитиот ученик и најблизок соработник на Рамноапостолите Солунските Браќа Кирил и Методиј и дека ги придружувал овие горостасни Свети мажи и просветители, за време на нивната мисионерска работа во Велика Моравија и Панонија. Тој ја усовршил првата словенска азбука – Глаголицата која ја создал Свети Кирил Солунски, и и  го дал името Кирилица од преголема почит и љубов кон својот учител.

          Зошто, ние македонските христијани, толку многу Свети Климент го прославуваме и го величаме во Татковината и во дијаспората?

  Откако се упокоил Свети Кирил во Рим, каде и денес се наоѓа неговиот гроб и почиваат неговите Свети мошти во базиликата Свети Климент Римски, и по смртта на Свети Методиј, Свети Климент се вратил, заедно со Свети Наум, Горазд, Сава и Ангелариј во својот стар крај – Македонија. Овде се појавува како мошне ревносен продолжувач и уживотворувач на делата на Светите Браќа и натамошното ширење и збогатување на словенската писменост, просвета, книжнина и култура. Пред се тој развил импресивна архипастирска и просветителска активност во поблиската и подалечната околина на Охрид. Во сета оваа возвишена благородна работа му помагал и Свети Наум, кој уште во време на неговиот земен живот се прославил како голем молитвеник и чудотворец.

        Можеме со потполна сигурност да тврдиме дека без просветителската дејност на Свети Климент и Свети Наум и нивните бројни ученици, големото дело на Солунските Бреќа Свети Кирил и Методиј ќе исчезнеше. Неговите траги ќе беа набргу залечени.  Свети Климент е основателот, родоначалникот, организаторот и најнапредниот учител на Охридскиот универзитет, најстарата словенска висока просветна установа не само на Балканот и во Европа, ами и во светот. Се знае дека низ него поминале и се оспособиле повеќе од 3500 духовни пастири, учители и просветители.

Оваа грандиозна македонска духовна личност е првиот оригинален словенски теолог и  голем научен работник. Неговите книжни дела и денес претставуваат висок и генијален творечки домен. Пред повеќе години е издадена Антологија на македонската поезија. Составувачот на оваа книга првите нејзини страници и ги посветува на поетските бисери од делата на Свети Климент. Затоа, не случајно Свети Климент се смета за патрон на Македонската Православна Црква, која, од нејзината обнова т.е. од нејзиното ново воскресение во 1958 и 1967 година, доживува ренесанска преродба и се именува Светоклиментова, а е прифатен за патрон од целиот наш благороден македонски народ. Благодарение на нашата актуелна власт, на чело со г. м-р Никола Гуевски, Свети Климент е прогласен за државен празник. Свети Климент е основоположник на првата словенска Црква, на нашите простори чии корени се од апостолско време, а врез основа на која израснува идната славна Охридска Архиепископија, која во своето илјадагодишно постоење заслужила најмногу за сестраното развивање на македонскиот творечки гениј и за запазување на нашата национална македонска самобитност. Свети Климент го проповедал Светото Евангелие на нашиот народен македонско-словенски јазик и се трудел тоа да го пренесе и на голем број идни служители: свештеници, калуѓери, учители – просветители и високо издигнати продолжувачи на неговата епохално дело. Подигнал голем број цркви и манастири. Се упокоил во Господа на 9 август 916 гоодина бил сохранет во неговиот манастир “Свети Пантелејмон”, каде бил сместен Охридскиот Универзитет. Неговите свети мошти денес, во блажен мир почиваат, во посебен саркофаг, во новообновен манастир “Св. Пантелејмон” на Плаошник.

Свети Климент, бил широко образован христијански мисионер, родољубец и благодатен молитвеник, исполнет со безгранична љубов кон сите луѓе а особено кон својот народ и кон своите ученици и соделатели. Неговиот живописец вели : “Тој се грижеше да ја упати мислата на луѓето во правец кон кротоста и совршенството, а грижата за народот ја сметаше за своја храна”. Честопати Свети Климент одел по селата и на лице место им покажувал на луѓето која и каква култура да садат на  нивите. Тој дури им покажувал како да ги садат лозјата и овошките. И ден-денес во охридскиот регион позната е сорта на цреши Климентина.

  Духот и делото на Свети Климент е длабоко внедрен во душите и срцата на сите верни христијански македонски синови и ќерки, и овде во Татковината и насекаде по светот каде што не има, а не има многу. За среќа повеќето од нив се обединети и закрилувани во топлите прегратки на нашата Света Македонска Православна Црква, преку новоизградените цркви и манастири. Живоносниот Светоклиментов дух на посебен начин е длабоко всаден во душите и срцата на нашите еднородни по дух и крв браќа и сестри Македонци и Македонки кои живеат во Соединетите Американски Држави, Канада и Австралија и во Западно – Европските Земји. Тој и денес живее и дејствува на таков начин што ги собира чедата на Македонија во нашите новоизградени цркви и културно-просветни центри во кои се зацврстува црковно-националното еднинство и се челичи патриотскиот македонски (и само македонски) дух. Тие претставуваат вечнио жаришта и чувари на народниот и духовен бит на нашот народ. Го негуваат и продлаочуваат сето она што со векови било создавано и осветувано од нашите предци на просторот од нашата библиска христијанска Македонија.

          Животворниот дух и бессмртното епохално дело на Охридскиот свештеноначалник и чудотворец нека ни помага уште повеќе да го доизградуваме и разубавуваме нашето заедничко возвишено црковно-народно дело. Да се трудиме , како библиски народ возвеличен и внедрен од Бога во Книгата на вечноста, во Книгата на мудроста над мудростите- во Библијата за целосно преуспевање на нашата Света Црква, на нашиот благороден македонски народ и за току посакуваниот насушен вечен мир и благосостојба во нашата сакана Македонија.

Да му се молиме на вечно живиот пред Бога и златен наш, Свети Климент и натаму да не закрилува, вдахновува и умудрува. Тој да раководи со нашата Света Црква и Татковина, та заедно со целиот наш Богоблагословен народ да одиме во пресрет на полна животна радост.

Господи нека е благословено Твоето име од сега и до века, та преку молитвите на вечно живииот пред Бога Свети Климент, и ние за навек да векуваме како Македонски народ, како Македонска суеверна држава и како Македонска светоклиментова афотокефална Православна Црква.  А М И Н !


 подготвил :

  свештеник Жарко Мицковски, професор

 

 

 

 


Add comment

Security code
Refresh


Видео содржини

Верата на нашите татковци - Евхаристија

Авг 04, 2018
Верата на нашите татковци Тема: Евхаристија - Света Причест 11.03.2018

Во продажба е новиот број на Премин 127/128

Јун 05, 2018
„И сега, убеден сум дека тој на небото принесува жртва за нас и се моли за сиот народ (иако нѐ остави, сосема не нѐ напушти), а јас – Григориј, полумртов, полуосакатен, оттргнат од великото…

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 17, 2018
sv.efrem.sirin2.jpg

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН - Псалм 11 4

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН Псалм 11. Нема да се справам со себеси и со ѓаволот – Ти Господи, помогни ми! Никој не може да ја излекува мојата болест, освен Оној, Кој ги познава длабочините на срцето. Колку пати си поставувам растојанија и подигам прегради помеѓу себе и…

о. Горан Стојчевски „БОЛНИТЕ ИСЦЕЛИ ГИ ЛЕКАРУ НА ДУШИТЕ И ТЕЛАТА“

Јан 27, 2018 Беседи 1374
о. Горан Стојчевски„БОЛНИТЕ ИСЦЕЛИ ГИ ЛЕКАРУ НА ДУШИТЕ И ТЕЛАТА“,,… Кој ја преминува…

Јеромонах Методиј Зинковскиј: Св. Стилијан – Светилник Христов и покровител на децата

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух, Драги браќа и сестри, ве по здравувам со…

Излегоа од печат „Житијата на Светиите“ за месец септември

Ное 16, 2017 Полезно и Потребно 1455
Во издание на црквата посветена на св.Григориј Палама и св. Димитриј Мироточив во…

Беседи

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

протоереј Драган Јанковски: Петнаесетта недела по Педесетница

протоереј Драган Јанковски: Петнаесетта недела по Педесетница

Aко треба да дадеме најкратка дефиниција и најверодостојна карактеристика за науката на Господ Исус Христос и христијанството воопшто, треба да речеме дека тоа е љубов. Можат да се дадат и...

Митрополит Николај Месогејски:Зошто мене, Боже мој? (прв дел)

Митрополит Николај Месогејски:Зошто мене, Боже мој? (прв дел)

Бурата на лекарските прегледи ја заменува бомбардирањето со неодговорените „зошто“. Зошто, Боже мој, толкава болка? Што згрешило ова невино создание? Зошто моето дете, кое ми се чини дека е најдоброто,...

Николај Митрополит Месогејски: Зошто мене, Боже мој? (втор дел)

Николај Митрополит Месогејски: Зошто мене, Боже мој? (втор дел)

Такви многубројни „зошто“ излегоа и од устата на многустрадалниот Јов, или од перото на повредениот Давид, двајца луѓе на кои трагичната смрт на нивните деца им го запечати поминувањето низ...

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

На Гората имало осум, но се гледале само шестмина: тројца – Петар, Јаков и Јован, кои се искачиле заедно со Исус, ги виделе како со Него стојат и разговараат Мојсеј...

БEСEДА Цeлата глава ви e вo рани, и цeлoтo срцe ви e изнeмoштeнo (Иса. 1:5).

БEСEДА Цeлата глава ви e вo рани, и цeлoтo срцe ви e изнeмoштeнo (Иса. 1:5).

И пoтпадналe вo бeзизлeзeн мрак на идoлoпoклoничкитe заблуди. А oд лудoриитe на главата срцeтo изнeмoштeлo. Срцeтo пoтeшкo сe oддвoјува oд Бoга oткoлку главата; нарoдoт пoтeшкo сe oддвoјува oд Бoга oткoлку...

БEСEДА за нeблагoдарнoста штo нe e видeна и мeѓу живoтнитe

БEСEДА за нeблагoдарнoста штo нe e видeна и мeѓу живoтнитe

Кoга вoлoт, кoјштo нe збoрува, знаe кoј му e гoспoдар и кoга магарeтo знаe чии сe јаслитe oд кoи сe храни, какo чoвeкoт кoј збoрува да нe знаe за Бoга,...

Свети Јован Златоуст: Ве преколнувам...

Свети Јован Златоуст: Ве преколнувам...

Ве преколнувам, значи, да не ги оддалечувате своите срца од Господ, туку да стражарите над нив и да ги чувате, сеќавајќи се секогаш на нашиот Господ Исус Христос, додека Името...

БEСEДА за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Нo, акo знаeтe, и, акo нe знаeтe, впeрeтe гo свoјoт ум кoн Гoспoда, oградeтe сe сo знакoт на крстoт, пoвикајтe ја на пoмoш свeтата Прeчиста какo и Бoжјитe угoдници, а...

« »

Најново од духовност

Православен календар

19/09/2018 - среда

Спомен на чудата на светиот архангел Михаил; св. мч. Ромил; св. Евдоксиј и др.

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Тропар

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2018

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2018

Сину на послушноста, вонмен од твојата уста секогаш ќе одекнува,о сило побрза од молњата,

Тропар на свeтиот пророк Захарија и светата праведната Елисавета 5 септември / 18 септември 2018

Тропар на свeтиот пророк Захарија и светата праведната Елисавета 5 септември / 18 септември 2018

Со свештенчката одежда заштитен,премудри Захарие Божји,жртва благопријатна, свештено си принесувал,бивајќи светилник и тајновидец,

Тропар на св.Христов свш-мч. Вавил Антиохиски и со него три  деца 4 септември / 17 септември2018

Тропар на св.Христов свш-мч. Вавил Антиохиски и со него три деца 4 септември / 17 септември2018

Твоите деца духовни о свети Вавило,Урван, Прилудијан и Еполоние,станаа новонасадени маслини во Господовите градини,

Добредојде Православие.мк

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Последни коментари

Почаевско чудо

Ако некој се помоли од сето срце, тогаш Господ ќе му помогне и ќе го поправи и ќе продолжи по патот на вистината. Во една од посетите на Почаевска Лавра, јас станав сведок на прекрасно чудо, кога пред мои очи се исцели жена која педесет години не можеше да оди бидејќи имаше извиткани нозе. Повеќе...

Архимандрит Георгиј Капсанис

Личноста на архимандритот Георгиј ќе остане во вечно паметење во срцата на оние што го запознале, но генерално и во целата Православна Црква, затоа што преголеми се неговите заслуги за чистотата на верата и за автентичното живеење според неа..Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

Протоереј Андреј Ткачев: Примете, јадете

 

Во Рајот Господ им рекол на луѓето да не јадат од дрвото на познанието. А злиот лукавец велел – јадете. Христос вели „јадете“, „пијте од Неа сите“, а злиот говори: „не јадете“, „недостојни сте“, „потребно е долго и тешко да се подготвувате“. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Св.Јован Шангајски - БДЕНИЕ

 

Стојте цврсто на духовна стража, затоа што не знаете кога Бог ке ве повика кај Себе. Во вашиот земен живот бидете секогаш подготвени да му положите сметка. Внимавајте непријателот да не ве фати во неговата мрежа, да не ве измами и предизвика да паднете во искушение. Повеќе...

За Моето име

Взбранной Воеводе победительная