логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Кога септември ќе заврши
Барајќи сенка

Барајќи сенка цело лето, секој на своја страна, на триста огни изгоревме. И, еве дојде и летото циганско. Изгледа ќе потрае.Конечно заврши летниот распуст. И за учениците,  и за студентите,  и за мене. И како за почеток на новата учебна година, еве ме назад со вообичаениот писмен состав за учениците на тема "Како го поминав летниот распуст'', а бидејќи се зборува за цели три месеци, одиме со последниот школски час.

Насекаде радосно се огласи последното училишно ѕвонче.

Ова ѕвонче сепак се разликуваше од она во наше време. Ние ги фрлавме книгите, ги земавме точаците и брзавме на езеро. Денешниве деца дури после последниот час ги земаат во рака книгите. Некое екстерно полагаат. Загреваат столици учејќи. Професорите се потат да не ги навјаса некоја казна во разликата на оценките, па да немаат пари да се разладат негде на одмор. Родителите се топеа како сладолед паднат на асфалт да не им се збунат децата со тестот, па да не можат потоа да изберат соодветна професија кога ќе дојде време.

И така почнаа летните жештини.

Политичарите кои се секогаш во право, па дури и кога цел народ мрчи, од ученик до работник и безработник, (исклучок се пензионерите поради нивните придобивки од актуелниве) против нивните одлуки и закони, добив впечаток дека за првпат навистина се во право.

Убаво звучи кога ќе чуеш како политичарите се согласуваат со некоја друга фела. Кога имаат ист став. Ете пред почетокот на летото, на пример, се согласија со метеоролозите. И тие, и тие, најавија жешко лето.

И беше жешко до душа, а јас не знам дали беше жешко од загреаните ученички столови.

После така најавените жештини од двете фели, ни требаше одмор на сите. А одморот според некои толкувања значи промена на секојдневни обврски, а не само одење на море. Па така луѓето не сакаа да работат и согласно со погоре споменатото толкување за поимот одмор, си кампуваа. Кој пред Влада, кој пред Собрание, кој на море, кој на планина, кој во земјава, кој во странство, кој во бегство и граничен логор...

И далечината на местото за одмор оваа година беше пропорционална со цената на очилата.

Кој поскапи очила носи, тој е подалеку од очите на оние кои не само што немаат за наочари, туку ни вода во очите немаат бидејќи проплакале од немаштија. Ама сепак, не местото, туку она што нè потсетува на некое место може да нè усреќи на одморот.

Може на пример да си во Жена парк, ама скапиот сладолед да те направи да се чувствуваш како на море, или во најмала рака како во Дојран. Се пржеа луѓе и на Илинденска чекајќи резултати од Пржино. Договорот им ја расипа идилата, и сите пред време го завршија летувањето и се вратија на своите секојдневни обврски. (Не можеа да се вратат на работа оти и онака ја немаат.)

Имаше и такви кои имаа среќа да се покрај високи карпи, а и да се од град покрај вода, па си скокаа од бетонските карпи и си правеа фотосесија,  се возеа со мала езерска јахта.

И в црква беше жешко лето. Полека но сигурно, се подготвуваме за преговори. Ама ќе почекаме есен.

Жешко прежешко беше и на блискиот Исток, па стотици илјади луѓе тргнаа на северозапад. Изгледа не чуле дека кај нас беше најавено жешко лето, па кутрите минуваа преку нашата територија. Не очекуваа дека и на нашите полицајци може да им удри сонцето во глава, па дека понекогаш ќе има и нељубезност од нивна страна.

Им дожеже изгледа и на новинарите, па слабо работеа летово, па си најдоа еден човек со магичен телефон во рака и го следеа по села и градови. Ништо не коментираа, само го снимаа човекот кој со телефончето решаваше илјадници проблеми.

И полека се ближеше денот кога требаше да залади, да си дојде се на свое место, да почне есента.

Малку порано од календарската, до душа. На 15 септември.

Едни помислија, дојде жената што барем на неколкумина ќе им овозможи да одат под сенка. Други помислија дека чипката е премногу летна гардероба, па човек така облечен, нема да може да суди човек со ладна глава.

И така започна циганското лето.

Изгледа ќе потрае.

Извор: http://off.net.mk/bavchi/pimen/barajkji-senka

 

Друго:

http://preminportal.com.mk/duhovnost-2/kolumna

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1543
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 979
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

 Викарен Епископ Јаков Стобиски

Викарен Епископ Јаков Стобиски

Не плашете се да страдате, оти човекот што се плаши да страда и да се жртвува никогаш нема да му објави војна на ѓаволот и на гревот, нема никогаш да...

БEСEДА за силата и дeјствoтo на дoбритe дeла

БEСEДА за силата и дeјствoтo на дoбритe дeла

Тeшкo e, браќа, да сe спoри сo бeзбoжeн, тeшкo e да сe разгoвара сo бeзумeн, тeшкo e да сe убeдува oзлoбeн. Бeзбoжниoт, бeзумниoт и oзлoбeниoт тeшкo ќe ги убeдиш сo...

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски

Секогаш сеќавај се на Исус за секогаш да го пронаоѓаш соодветниот лек за своите слабости. Те боли ли нешто? Ако Го повикаш Исус, ќе најдеш утеха и просветлување. Тажен си?...

Епископ Климент Хераклејски: Тајната на Свети Јован Претеча

Епископ Климент Хераклејски: Тајната на Свети Јован Претеча

Он е несоборлив поглед на стариот Израил во даденото ветување на Новиот Ерусалим. Он е човек којшто се најде меѓу двата завети, како во некој процеп, се „отвора карпата за...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Свети Јован Крстител

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Свети Јован Крстител

Празнуваме само три такви рождества: Раѓањето Христово – Божик, Раѓањето на Пресвета Богородица и Раѓањето на свети Јован Претеча и Крстител. Тие три раѓања се тесно поврзани со Домостројот на...

БEСEДА прoтив злoрадoста

БEСEДА прoтив злoрадoста

Бoг гo сoздал за живoт и Бoг нe сe радува на нeгoвата прoпаст. Нe радувај сe ни ти на oна штo гo растажува Бoга. Кoга чoвeкoт прoпаѓа, Бoг губи; зарeм...

Архимандрит Партениј Бигорски: Зависниот од Христа – вистински слободен

Архимандрит Партениј Бигорски: Зависниот од Христа – вистински слободен

Со Својот призив кон апостолите и нивниот брз и решителен одѕив, Господ ни покажува дека дојде да нѐ повика кон вистинската слобода. Апостолите ја оставиле зависноста од овој свет и...

г. Јосиф, митрополит Тетовско – гостиварски: „Да ги имаме на ум – Наумовите совети“

г. Јосиф, митрополит Тетовско – гостиварски: „Да ги имаме на ум – Наумовите совети“

На почетокот од месец јули Светата православна црква во црковниот календар определила да го славиме споменот на светиот Наум Охридскиот, чудотворец, кој се подвизувал и живеел во нашиот крај, во...

« »