логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Милостив Господи, колку е голема љубовта Твоја кон мене грешниот.

Ми дарува да Те спознаам. Ми дарува да ја спознаам благодатта Твоја. Вкусете и ќе видите, колку е благ Господ (Псалм 33,9). Ми дарува да ја вкусам благодатта и милосрдието Твое, а душата моја ненаситно копнее кон Тебе дење и ноќе и не може да го заборави својот возљубен Создател, бидејќи Духот Божји дарува сила да Го љуби Возљубениот и душата не знае за ситост, туку копнее кон својот Отец небесен.

Блажена е душата што ги возљубила смирението и солзите, а ги замразила лошите помисли.

Блажена е душата која го љуби братот, затоа што нашиот брат – е нашиот живот.

Блажена е душата која го љуби братот: во неа живее Духот Господов и  ѝ дарува мир и радост и таа плаче за целиот свет.

 


Старец Силуан

Мојата душа се сеќава на љубовта Господова. Се стопли срцето мое и душата се предаде на голем плач затоа што толку многу го натажив Господа, Возљубениот Создател свој. Но, Тој не си спомнува за гревовите мои, па затоа душата моја се предава на уште подлабок и поболен плач, бидејќи бара од Господа да ја помилува секоја душа и да ја земе во Своето Царство небесно.

Душата моја пролева солзи за целиот свет.

Не можам да не зборувам за луѓето кои до солзи ги љубам. Не можам да не зборувам, затоа што душата моја непрестајно тагува за народот Божји и плачејќи се моли за него. Не можам, а да не ви зборувам, браќа, за милоста Божја и за лукавствата на ѓаволот.

Поминаа 40 години откако благодатта на Светиот Дух ме научи да го љубам човекот и секое создание, откривајќи ми го лукавството на демонот кој преку лага го остварува своето зло во светот.

Верувајте ми, браќа. Пишувам пред лицето Божјо, што го позна душата моја преку Светиот Дух, по милоста Негова. Ако душата не го вкуси Светиот Дух, не може да Го знае Господа, ниту љубовта Негова.

Благ и милостив е Господ. Ние не би можеле за Него да кажеме нешто повеќе од она што е запишано во Светото Писмо, ако не нè научи Светиот Дух. Па сепак не се вознемирувај ако не ја чувствуваш во себе љубовта Божја. Само сеќавај се дека Господ е милостив и воздржувај се од грев и благодатта Божја ќе те научи.

 

 Извор: Бигорски манастир

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 778
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 1059
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 1005
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

БEСEДА  за живата надeж

БEСEДА за живата надeж

Нo, кoј дeнeс им пoкажа живo надeвањe на луѓeтo, кoј и какo? Апoстoлoт Пeтар oдгoвара на oва прашањe: “Гoспoд наш Исус Христoс и тoа сo вoскрeсeниeтo oд мртвитe. Никoј друг...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

Духoт нeпoмрачeн сo грeв глeда вo нeбoтo и нe глeда грoб; пoмрачeниoт дух сo грeв глeда вo грoбoт и нe гo глeда нeбoтo. Грeвoт и дoбрoдeтeлта управуваат сo духoвниoт вид...

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Бог е совршен, и како совршен, сѐ што прави – прави совршено. Кога Бог го направи човекот, всушност, направи бог – иако не по природа. Направи човекобог, кој треба да...

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Телесните слабости постојано не вовлекуваат во нешта кои се сосема спротивни од патот на духовното совршенство. Телесните искушенија можат да не насочат кон пороци и кон секакво зло, а единствен...

Митрополит Струмички Наум: „Учителка“

Митрополит Струмички Наум: „Учителка“

Ајде повторно и оваа година – како во годините наназад, на Нејзиниот ден, да го обновиме нашиот подвиг – молитвеното правило „Богородице Дево...“ Оваа молитва, за нас раслабените, е последна...

БEСEДА за сeмoќта на збoрoт Бoжји

БEСEДА за сeмoќта на збoрoт Бoжји

Нo пoстoи рeд и начин пoмeѓу тваритe, видлив и дoстапeн за нас луѓeтo, а пoстoи рeд и начин нeвидлив и нeдoстапeн. Спoрeд тoј нeвидлив и нeдoстапeн рeд и начин, кoј...

Празникот Благовештение – првиот цвет на Пасхата

Празникот Благовештение – првиот цвет на Пасхата

Ете она што дојде да нѐ повика, сега ни се јави: Бог надумно се соединува со луѓето; со гласот на Архангелот прелеста се изгонува, а Дева радост прима; небото слегува...

Викарен Епископ Стобиски г. Јаков: Жртвена прегратка (31.03.2019)

Викарен Епископ Стобиски г. Јаков: Жртвена прегратка (31.03.2019)

Ако ги приклониме колената, а во срцето свое, во вистинскиот храм во кој Бог се вселува, не го поставиме Крстот, сме го промашиле суштинското значење на празникот, затоа што тоа...

« »