логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

 Еден од најинтелигентните луѓе и научници на светот, секогаш имал прекрасни совети и ја пренесувал својата мудрост ширум светот.

Денес речиси да нема некој кој е жив а да не го слушнал името на Алберт Ајнштајн и кој не бил трогнат на овој или оној начин од неговите мудри зборови. Поради интензивната брилијантност и способности, често е повикуван своето мислење да го сподели на разноразни теми, кои се наоѓале во полето на науката и физиката.

Неговото цитати сè уште се релевантни денес како што биле и пред стотина години, а овде се наоѓаат неговите 20 најдобри цитати кои ќе ви помогнат да го ослободите генијот во себе.

„Погледнете длабоко во природата, и тогаш ќе разберете сè подобро.“

„Немојте да станете успешен човек, подобро обидете се да станете човек од вредност.“

„Образованието е она што ни останува откако сме заборавиле на она што сме го научиле во училиште.“

„Не можеме да ги решиме нашите проблеми со исто размислување кое сме го користеле кога сме ги создавале.“

„Животот е како возење со велосипед. За да би останале балансирани, мораме да се движиме.“

„Важна работа е да не престанеме да прашуваме. Љубопитноста има свои причини за постоењето.“

„Човек би требало да го бара она што е, а не она што мисли дека би требало да биде.“

„Држете се што подалеку од негативните луѓе тие имаат проблем за секое решение.“

„Логиката ќе ве води од А до Б. Фантазијата ќе ве носи насекаде.“

„Никогаш немојте да се откажете од она што навистина сакате да го направите. Личноста со големи соништа е помоќна од она оние со сите факти.“

„Слабите луѓе се осветуваат, силните простуваат, интелигентните игнорираат.“

„Бродот е секогаш сигурен на копно, но не е за тоа изграден.“

„Она што е исправно не е секогаш популарно, и она што е популарно не е секогаш исправно.“

TVITer80

„Образованието не е учење факти, тоа е тренирање на умот да размислува.“

„Фантазијата е поважна од знаењето.“

„Стравот од смртта е најнеправедниот од сите, затоа што нема ризик од несреќа за некого кој е мртов.“

„Во средината на потешкотијата лежи прилика.“

„На сите им се обраќам на ист начин, без разлика дали тоа е ѓубре од човек или претседател.“

„Постојат два начини да го живеете својот живот. Еден е да мислите дека ништо не е чудо. Второто е да мислите дека сè е чудо.“

„Благодарен сум на оние кои ми рекле НЕ. Поради нив, тоа го правам сам.“

 

Извор:

 

https://majkatiitatkoti.com/objavi/ajnstajn-sto-podaleku-od-negativnite-lu%c7%b5e-tie-imaat-problem-za-se/

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 331
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 793
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1036
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »