логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 11.05.2014, 14:19

„Астерфест“ за јубилејот носи оскаровци

Под мотото „Ново и старо“ 10. струмички фестивал носи повеќе наградени филмови, а вклучува и посебен ретроспективен блок на поновите македонски кратки филмови

Сунчица Уневска- Утрински весник

Десеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ ќе се одржи од 27 до 31 мај, а годинава токму во знакот на јубилејот фестивалот ќе понуди репрезентативна програма на филмови оскаровци, филмови со награди на големите филмски фестивали и филмови кои се' уште се актуелни на фестивалите низ светот. Под мотото „Ново и старо“ струмичкиот фестивал „Астерфест“ ќе не' потсети на изминатите години, прикажувајќи ја годинешната ексклузивна програма и најавувајќи уште поамбициозна програма во втората деценија од своето постоење. „Астерфест“ некако тивко и ненаметливо низ годините си го зазема своето место на мапата на фестивали во Македонија, но и многу пошироко, покажувајќи дека публика има и за документарните и играни кратки форми, истовремено оддавајќи им почест на такви авторски имиња, чие значење и биографија, а особено однос кон филмската уметност, на најдобра можен начин ја испишуваа неговата десетгодишна историја. Во истиот стил, овој особен фестивал продолжува и годинава потсетувајќи не на опусот на еден од водечките македонски режисери, Бранко Ставрев, на легендарната актерка Љупка Џундева и запознавајќи не со уште едно големо име на документарниот филм во светот, Борис Геретс.

Но, да се вратиме на тукушто објавената годинешна програма и филмови кои на ова 10. издание ќе се борат за „Златна“, „Сребрена“ и „Бронзена потковица“, но и за наградите „Старозлатен проектор“ и „Ѓорѓи Абаџиев“ за најдобро сценарио. Компетитивните програми се исти, „Глобална фикција“, програмата на кратки играни филмови, „Ѕвездени документи“, програмата на креативен документарен филм и „Анимоушн“, анимираната програма, со тоа што годинава фестивалот подготви посебен ретроспективен блок на кратки македонски играни филмови продуцирани последниве години.

Во програмата „Глобална фикција“ влезе оскаровецот „Хелиум“ на Андерс Валтер од Данска, но и филмот од Македонија „Добро време за умирање“ на Сенад Абдули, кој во Струмица ќе ја има својата премиера. Потоа тука се и: англискиот „Девојката што избега (исплашена) од светот“ на Џони Харн (авторот кој лани доби Специјално признание за филмот „Кралот Џон, чин IV, сцена I“), канадскиот „Гори светот“ на Џастин Океј, филмот „Амел“ на Море Раца од Косово и дури два полски кои се наметнаа со својата особеност, „Бирди“ на Ева Кочанска и „Жар“ на Бартош Крухлик (добитник на „Сребрена потковица“ за документарецот „Кралството“). Карактеристика на годинешната програма од седум кратки филма е бегството. Бегството од светот и бегството од себе. Барањето на традиционалните вредности, барањето можност да се пополнат празнините, да не се почувствува осаменоста. Овие седум ‘мали’ приказни успеваат на фантастичен начин да проговорат за непредвидливоста на човечката природа.

Програмата „Ѕвездени документи“ го носи минатогодишниот добитник од Локарно, „Рафаеловиот пат“ на Италијанецот Алесандро Фалко, а тука е и познатиот израелски автор Бернард Дичек со филмот „Калуш што мислев дека го познавам“. Но, годинава посебноста на оваа програма се огледа и низ делата на Индиецот Вијај Јода и филмот „Измет врз бедата“, потоа во босанското „Небо“ на ветеранот Дино Касало, како и во „Звуци за Мазин“ на Ингрид Камерлинг од Холандија. „Мојот избор за 10. јубилеен фестивал се пет документарци кои, освен што се исклучителни визуелни нарации за одредени човечки судбини, тие во суштина се повеќе филмски документ на нашиот заеднички историски момент на живеење“, истакнува селекторката Гена Теодосиевска, додавајќи дека ги заборава сите „ортодоксни“ правила кога станува збор за емоцијата и возбудата што овие филмови можат да ги предизвикаат кај гледачите.

Анимираната програма, која ја селектира Марјан Захов-Пецев, носи уште еден оскаровец, „Г. Хублот“ на Лорен Витз од Луксембург, а покрај анимациите од Британија, Германија и Франција, тука е и српскиот „Веслач“ на Лука и Душко Шево. Програмата „Мувиленд“, која ја подготвува Влатко Галевски, овој пат носи куриозитет - шест наградувани кратки играни филмови од Австрија. А во рамките на ретроспективниот блок на македонска продукција ќе можат да се видат: „Намини барем еднаш“ на Косара Митиќ, „409“ на Даријан Пејовски, „Материјал за аудиција“ на Ѓорче Ставрески, „Влакна“ на Елеонора Венинова, „Човекот со чудна навика да ме удира со чадор по глава“ на Вардан Тозија, „Синот“ на Марко Ѓоковиќ, „Мал дисконтинуитет во време-просторот“ на Гоце Цветановски и „(Не)нормален“ на Ице Виранов.

Покровители на „Астерфест“ и годинава се: Општина Струмица и Министерството за култура, а фестивалот е поддржан и од Европската унија, од амбасадите на Австрија и Германија, како и од македонската Агенција за филм.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 179
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »