логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Датум: 15.06.2014, 15:08

МАЛ ИНТЕРЕС ЗА KРЕАТИВНИОТ ДОKУМЕНТАРЕЦ

Имаме фестивал, ама немаме домашни филмови за прикажување

Марина Лазаревска

Продукцијата на домашни креативни документарни филмови е с` уште мала како во однос на светската така и во однос на балканската. Додека во Македонија годишно има најмногу еден-два долгометражни кинодокументарни филма, балканската креативна документаристика многу смело и порано тргна по патот на подемот. На светските документарни фестивали странски филмови на млади автори се во програмите заедно со филмовите на етаблирани и докажани автори. Наши филмови речиси и нема на овие фестивали. Само два домашни долгометражни креативни документарца се прикажани за пет години колку што постои фестивалот за креативен документарен филм „Македокс“, од кои само една беше премиера.

Студентските филмови - надеж

Организаторите на фестивалот тврдат дека даваат с` од себе за промоција на домашната документаристика. Фестивалот тргна токму со идејата да се едуцира и да се запознае публиката со документарниот филм, кој последниве години беше на маргините. Сепак, според директорката Kиријана А. Николоска, долгометражната креативна документарна форма кај нас е многу ретка, но ги радува тоа што годинава имаат рекордни 12 наши студентски креативни документарни филма.

- Третманот што ние го имаме кон македонските филмови е ист како и за сите други, со нескриена желба дека ќе има с` повеќе автори што ќе најдат предизвик и инспирација во оваа филмска форма и кои ќе оценат дека фестивалот е нивното место за промоција. Студентските документарни филмови беа дел од нашата програма и во 2011 година, но годинава и квалитетот е зголемен. Некои од домашните филмови, кои беа или ќе бидат прикажани на „Македокс“, станаа дел од програмите на неколку наши пријателски фестивали - вели таа.

Токму балканските автори се во фокусот на годинашното издание, кое почна во саботата и ќе трае до 20 јуни. Николоска подвлекува дека овој фестивал се обидува да ја стимулира и продукцијата преку многубројните креативни работилници и дека авторите на балканските документарци ќе бидат присутни во Скопје за да го пренесат своето искуство, но знаење и можеби и страст на нашите автори, посебно на младите.

Македонските документаристи се согласуваат дека за афирмација на документарниот филм треба конкуренција, ангажираност на продуцентите и авторите, соработка со фондови, киноприкажување и дистрибуција.

Треба поголем ангажман

Режисерката Марија Џиџева, чии документарни филмови се најдоа на програмите на познатите фестивали како „Берлинале“, ИДФА во Амстердам, „Драгон форум“ во Полска, „Загреб докс“, вели дека за афирмација на документарниот филм се потребни повеќе филмови, ангажираност на продуцентите и авторите, соработка со Филмскиот фонд, кино и телевизиско прикажување, но недостига уште еден сегмент, кој е многу битен и е составен дел од целиот процес - дистрибуцијата. Таа вели дека недостига комуникација и соработка меѓу продукциите и дистрибутерите.

- Доволно е филмот да биде прифатен и прикажан на два-три фестивали на почеток и потоа тој си почнува свој живот, го гледаат луѓе, селектори, кои го покануваат или селектираат на други фестивали - вели Џиџева.

Не конкурираме во меѓународни фондови

Фондацијата „Јан Врајман“ на најголемиот меѓународен фестивал на документарен филм во Амстердам (ИДФА) годишно добива околу 3.000 пријави од целиот свет, освен од Македонија. Фондацијата им доделува средства на филмови од Африка и од Азија, како и од земји се послабо економски развиени.

Филмска критичарка и професор Рада Шешиќ, член на комисијата на овој фонд, на работилница во Скопје рече дека 10.000 документарни филма кружат по фестивали во светот, но незначителен е бројот на пријавени филмови од Македонија.

- Навистина е жалосно што македонски филмови има во навистина незначителен број. Претпоставувам дека тоа се должи на небрежност од страна на авторите. Сите ги оставаат работите за утре и крајно време е тоа да се заборави. Секоја шанса треба да се искористи бидејќи работите се менуваат секојдневно и авторите треба да се пријавуваат додека има вакви шанси - рече Шешиќ.

 

Извор: Дневник

 http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=F613EB58C83FB448B7EB7C0057844BC9Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 179
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »