логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Традиционално, по десетти пат, в петок, 25 јули, со почеток во 21 час., на платото пред Универзалната сала, како дел од програмата на овогодишното Скопско лето, ќе биде прикажана ревија на наградени филмови од последниот Интернационален филмски фестивал Астерфест.

Проекцијата опфаќа шест кратки филмови: БИРДИ на Ева Коханска (Полска), ДОБРО ВРЕМЕ ЗА УМИРАЊЕ на Сенад Абдули (Македонија), ИЗМЕТ ВРЗ БЕДАТА на Вијај Јода (Индија), ЛИТЕРАТУРНИ МИСТИФИКАЦИИ на Јорис Клерте (Франција), ПРВ ПОГЛЕД на Јулијана Неухубер (Австрија) и НЕЧУЕН на Зигмунд Скалар (Австрија).

Како плод на досегашната соработка помеѓу Дирекцијата за култура и уметност и Тивериополската филмска алијанса, од 2005 наваму успешно се реализирани слични ревии од струмичкиот Астерфест во: Куршумли ан, Музејот на современата уметност, Мала станица, Музејот на град Скопје и Кинотеката на Македонија.
    

BIRDY
GOOD TIME TO DIE
POOP ON POVERTY
FIRST SIGHT
THE LITERARY HOAXES
SOUNDLESS
        
    
25 јули, 21 часот, плато пред Универзална сала
25 July, 21 hrs, plateu - Universal Hall - Skopje

Traditionally, for the tenth time, the screening of the awarded films of the last International Film Festival "Asterfest" shall take place in front of the Universal Hall, on Friday, July 25th, at 21:00, as part of the program of this year's Skopje Summer festival.

The screening includes six short films: BIRDIE by Ewa Kochanska (Poland), A GOOD TIME TO DIE by Senad Abduli (Macedonia), POOP ON POVERTY by Vijay S. Jodha (India), LITERARY HOAXES by Joris Clerte (France), FIRST SIGHT by Juliana Neuhuber (Austria) and SOUNDLESS by Siegmund Skalar (Austria).

As a result of the cooperation between the Directorate of Culture and Arts and the Tiberiopolian Film Alliance, since 2005 there have been numerous similar screenings of Strumica's "Asterfest" in Kursumli An, Museum of Contemporary Art, Mala Stanica, Museum of the City of Skopje and Cinematheque of Macedonia.Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Јули 04, 2019

Рабиндранат Тагоре:„Погрешно го читаме светот и велиме дека нè залажува.“

Љубовта е еден од најзастапените и најуниверзалните мотиви во сите уметнички облици. Поезијата на Рабиндранат Тагоре, индиски книжевник, филозоф и драматург, е сплетена од стихови кои го докажуваат тоа.Творечкиот опус на овој книжевник го чинат 1000 поеми,…
Јули 02, 2019

Петтата сесија на Охридската школа на природното право

Првата сесија од овој настан ја отвори акад. Владо Камбовски, раководител на Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ при МАНУ. Тој ја потенцираше значајноста на овој настан, кој, како што рече, се одржува на истото место каде е основана МАНУ во…

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Мај 18, 2019 Филм, Театар 206
Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков…

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Апр 08, 2019 Друго од култура 415
Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 564
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

Беседи

 Викарен Епископ Јаков Стобиски

Викарен Епископ Јаков Стобиски

Не плашете се да страдате, оти човекот што се плаши да страда и да се жртвува никогаш нема да му објави војна на ѓаволот и на гревот, нема никогаш да...

БEСEДА за силата и дeјствoтo на дoбритe дeла

БEСEДА за силата и дeјствoтo на дoбритe дeла

Тeшкo e, браќа, да сe спoри сo бeзбoжeн, тeшкo e да сe разгoвара сo бeзумeн, тeшкo e да сe убeдува oзлoбeн. Бeзбoжниoт, бeзумниoт и oзлoбeниoт тeшкo ќe ги убeдиш сo...

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски

Секогаш сеќавај се на Исус за секогаш да го пронаоѓаш соодветниот лек за своите слабости. Те боли ли нешто? Ако Го повикаш Исус, ќе најдеш утеха и просветлување. Тажен си?...

Епископ Климент Хераклејски: Тајната на Свети Јован Претеча

Епископ Климент Хераклејски: Тајната на Свети Јован Претеча

Он е несоборлив поглед на стариот Израил во даденото ветување на Новиот Ерусалим. Он е човек којшто се најде меѓу двата завети, како во некој процеп, се „отвора карпата за...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Свети Јован Крстител

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Свети Јован Крстител

Празнуваме само три такви рождества: Раѓањето Христово – Божик, Раѓањето на Пресвета Богородица и Раѓањето на свети Јован Претеча и Крстител. Тие три раѓања се тесно поврзани со Домостројот на...

БEСEДА прoтив злoрадoста

БEСEДА прoтив злoрадoста

Бoг гo сoздал за живoт и Бoг нe сe радува на нeгoвата прoпаст. Нe радувај сe ни ти на oна штo гo растажува Бoга. Кoга чoвeкoт прoпаѓа, Бoг губи; зарeм...

Архимандрит Партениј Бигорски: Зависниот од Христа – вистински слободен

Архимандрит Партениј Бигорски: Зависниот од Христа – вистински слободен

Со Својот призив кон апостолите и нивниот брз и решителен одѕив, Господ ни покажува дека дојде да нѐ повика кон вистинската слобода. Апостолите ја оставиле зависноста од овој свет и...

г. Јосиф, митрополит Тетовско – гостиварски: „Да ги имаме на ум – Наумовите совети“

г. Јосиф, митрополит Тетовско – гостиварски: „Да ги имаме на ум – Наумовите совети“

На почетокот од месец јули Светата православна црква во црковниот календар определила да го славиме споменот на светиот Наум Охридскиот, чудотворец, кој се подвизувал и живеел во нашиот крај, во...

« »