логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


MAJA SREDBA SI KRIZ RENDZIS

Филмскиот великан Крис Менџис е жива легенда на светската кинематографија и еден од ретките директори на фотографија кои се двојни добитници на Оскар и на наградата БАФТА. Веројатно најценетиот кинематографер од англиското говорно подрачје последните години од кариерата, меѓу друго, ги обележа со филмските хитови снимени со британскиот режисер Стивен Далдри. Најнапред во 2008 година, со оскаровскиот „Читачот", екранизација на истоимениот бестселер, потоа во 2011 со „Екстремно гласно и неверојатно блиску", со Том Хенкс и Сандра Булок во главните улоги.
Во своето филмско портфолио Менџис има уште 50-ина врвни наслови, со големите режисерски имиња Кен Лоуч (неколку заеднички антологиски филмови), Стивен Фрирс („Приватен детектив", „Валкани убави нешта"), Нил Џордан („Ангел", „Мајкл Колинс"), Бил Форсајт (Локален јунак), Џим Шеридан (Боксерот), Андреј Кончаловски (Срамежливи луѓе). Англискиот кинематографер се најде зад камерите и во два филма на познати американски актери кои се пробале во режисерските води „Заветот" (2000) на Шон Пен и „Трите закопа на Мелкијадес Естрада" (2004) во режија на Томи Ли Џонс.

MAJA SREDBA SO KRIZ RENDZIS 2
Интересно е што само во последните 20 години во филмовите кои ги снимал Менџис играле најголемите холивудски и светски актери од повеќе генерации, како Одри Тату, Џејсон Стејтам, Макс фон Сидоу, Колин Фарел, Кира Најтли, Кејт Винслет, Ралф Фајнс, Бруно Ганц, Рајан Филипе, Том Хенкс, Сандра Булок, Џозеф Гордон Левит, Кејт Бланшет, Џуди Денч, Чарлиз Терон, Џереми Ренер, Френсис МекДорманд, Ник Нолти, Џек Николсон, Бенисио дел Торо, Даниел дел Луис, Лајам Нисон, Роберт де Ниро, Џереми Ајронс, Сиси Спејсик, Џон Малкович.
Името на Менџис е впишано и како режисер на четири играни филмови и како документарист, често снимајќи во кризни региони, во периоди на револуции и на војни, како Ангола, Бурма, Кипар, Занзибар, Виетнам, Тибет, Јужна Африка.

MAJA SREDBA SO KRIZ RENDZIS 3
Врв во кариерата на Крис Менџис се четирите номинации а два освоени Оскари во рок од две години за филмовите на Роланд Џофи „Полињата на смртта" (1984) и „Мисијата" (1986), како и многу други статуетки добиени за својата кинематограферска дејност, меѓу кои, секако, свое високо место наоѓа и најновата, „Златна камера", која доаѓа од најстариот фестивал на директори на фотографија, „Браќа Манаки" од Битола, каде ќе имаме чест да го дружиме овој голем автор на денешницата.
Менџис е роден на 15 септември 1940 година во Кингтон, Херфордшир, Англија, во уметничко семејство. Дедо му бил виолинист, а татко му композитор и диригент. Неговата креативност дошла до израз уште во раната младост со наклонетоста кон фотографијата. Светска препознатливост стекнува со филмот „Кес" од 1968 година на Лоуч. Член е и на Американското и на Британското друштво на кинематографери, пишува МКД.мк.

 

 Извор: http://www.tera.mk/index.php/vesti/aktuel/83898-kris-mendjis-zhiva-legenda-na-svetskata-kinematografija

 



Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 179
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »