логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Според вистинските љубители на филмот, и покрај одредените организациски пропусти и слабости, годинашното издание на фестивалот беше едно од најдобрите и најуспешни досега, на кое беа присутни дури тројца оскаровци - славната француска актерка Жулиет Бинош и кинематограферите Крис Менџис и Лука Бигаци


 Екипата на филмот „Деца на сонцето“ се поклони пред битолската публика

НАЈДОБРО ИЗДАНИЕ НА „БРАЌА МАНАКИ“

Со доделувањето на наградите златна, сребрена и бронзена „камера 300“ и со премиерната проекција на македонскиот игран филм „Децата на сонцето“ во режија на Антонио Митриќески, во петокот во Битола беше заокружено годинашното, јубилејно 35-то издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.
Украинскиот кинематографер Валентин Васјанович е годинашен добитник на највисокото фестивалско признание, наградата „златна камера 300“, за неговиот дебитантски филм, насловен „Племето“.

„Племето“ со нов пристап кон филмската камера

Во своето образложение меѓународното стручно жири, во состав: Ѓиора Бејач, Срѓан Драгојевиќ, Ребека Толи, Симон Таншек и Лазар Секуловски, соопшти дека филмот е совршен пример за поврзување сценарио, режија, глума и монтажа и со еден нов пристап кон филмската камера.
За големото признание, Васјанович преку видеообраќање им се заблагодари на фестивалот, жирито и присутните во полната сала на центарот за култура.
- Денеска сум најсреќниот човек на светот. Жал ми е што не можам да сум со вас. Голема чест ми е што примам награда од вашиот прекрасен фестивал. Интересно е што во почетокот јас бев само продуцент на наградениот филм, а не директор на фотографија. Во текот на многуте проби со режисерот и актерите почнавме да снимаме со непрофесионална камера и тоа му даде автентичен стил на филмот. Така го презедов местото директор на фотографија - како да е работно место во некоја локална семејна пицерија. Не можам да ви опишам колку сум среќен што добивам награда - рече Васјанович.
Репрезентативното жири „сребрената камера 300“ им ја додели на Ричард Ленчевски и на Лукаш Зал за полско-данскиот филм „Ида“. Ленчевски третпат освојува фестивалско одличје - во 2001 година доби „златна камера 300“, во 2005 година беше награден со „бронзена камера 300“ и годинава со „сребрена камера 300“.

Британскиот филм „71“ на Ентони Тат Редклиф ја доби „бронзената камера 300“.
Редклиф, поради свадбата на неговата сестра, морал да ја напушти Битола, но на доделувањето и тој имаше видеообраќање.
- Жал ми е што не сум присутен да ја примам наградата „бронзена камера 300“ поради семејни обврски. Навистина е привилегија да се добие оваа награда на ваков реномиран фестивал. Ви благодарам многу, поминав една незаборавна недела, сретнав прекрасни, многу инспиративни луѓе и заминувам одовде со убави спомени од мојот прв, но се надевам не последен престој на „Браќа Манаки“- изјави Редклиф.
Според востановената традиција, меѓународното стручно жири додели и „мала златна камера 300“, која годинава му припадна на кинематограферот Константин М. Есадѕе од Грузија за краткометражниот филм „Динола“.

Манчевски со кратко „благодарам“

Сите аплаузи на фестивалот, кој годинава се одржа под мотото „Кон ѕвездите“, ги собра најуспешниот македонски режисер Милчо Манчевски, добитник на признанието „Големата ѕвезда на македонскиот филм“. Ова високо признание на Манчевски му беше доделено поради поставувањето нови стандарди во авторскиот филмски пристап, кој ја впиша Македонија на светската филмска мапа.
Признанието на Манчевски му го додели Роберт Насков, претседател на Друштвото на филмските професионалци на Македонија.

По врачувањето на признанието, Манчевски беше поздравен со долги аплаузи и овации од публиката, по што направи римејк на антологиската сцена од филмот „Пред дождот“ со прстот на уста и рече едно кратко „благодарам“.
По доделувањето на наградите почна премиерната проекција на филмот „Деца на сонцето“. Во Битола пред присутните се поклони целата екипа на филмот.
Сега, откако гостите си заминаа од Битола, општ е впечатокот дека крајот на фестивалот ги фрли во сенка сите скандали, недоразбирања и непримерни однесувања од почетокот на фестивалот „Браќа Манаки“.
Сепак, според вистинските љубители на филмот, и покрај одредените организациски пропусти и слабости, годинашното издание на фестивалот беше едно од најдобрите и најуспешни досега, на кое беа присутни дури тројца оскаровци - славната француска актерка Жулиет Бинош и кинематограферите Крис Менџис и Лука Бигаци.


Манчевски направи римејк на сцената од  „Пред дождот“
    
      
Автор: Менде Младеновски / Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 179
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »