логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Столе Попов: Посакувам Македонците да се идентификуваат со „До балчак“

Среќен сум што дојде време „До балчак“ да го види пошироката публика. Презадоволен сум од тоа како изгледа филмот. Го остварив тоа што ми беше сон. Основна работа за мене е филмот да допре до публиката, таа да се идентификува со него. Денес има филмови што траат по 70 минути, а на времето тоа беа телевизиски филмови. Точно е дека нашиот филм е долг (трае 165 минути) и во тоа ми е и предизвикот, оти голема работа е да им го задржете вниманието на гледачите. Со овие зборови режисерот Столе Попов ја најави скопската премиера на филмот „До балчак“, закажана за вечерва во 21 часот во киното „Милениум“. Од 20.30 часот е закажан црвен тепих на кој ќе продефилираат ѕвездите од филмот. „До балчак“ од наредната недела ќе се прикажува и во другите градови во земјава, а наскоро се очекува и во „Синеплекс“. Премиерата беше на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.

За македонската кауза

Вистинската естетска вредност на филмовите е публиката да ги гледа, а не дали собрал награди. Актерите, вели Попов, се најсветлата точка во филмот, кој имаше големи продукциски и технички проблеми.

- Мене никогаш не ми значеле наградите, на крајот остануваат филмовите. Моите филмови живеат со публиката веќе цели четири децении, се надевам дека и со „До балчак“ ќе биде така. Особено сакам Македонците да го гледаат филмот, најмногу затоа што зборува за суштината на македонската кауза и длабокото исконско чувство на слобода. Ова е филм за обичните луѓе. Без здравиот дух на актерите, немаше да успееме да го снимиме филмот – вели Попов.

Улогите во филмот ги толкуваат: Сашко Kоцев, Мартин Јорданоски, Инти Шрај, Тони Михајловски, Сенко Велинов. Дел од нив не ја кријат радоста што играат во овој комплексен проект. Kоцев раскажува, кога првпат се појавил на аудиција за филмот, не знаел какво точно е сценариото, ниту, пак, знаел многу за ликот Kрсте.

- Но, уште на првата аудиција, се вљубив во улогата и си велев дека таа сигурно ќе биде моја, кога кастинг-директорот ми кажа дека тоа е всушност главната улога. Големо професионално искуство ми е снимањето на филмот. Во прво време имав страхопочит кон режисерот, па премолчував кога нешто немаше да ми се допадне, с` додека еден ден не се скаравме на сет и реков дека го напуштам филмот. Но, се вратив и од тој ден се разбиравме многу едноставно – раскажува Kоцев.

Неговиот колега Сенко Велинов признава дека речиси 30 години чекал да се сними филмот. Тој имал 20 години, кога на час на Факултетот за драмски уметности професорот Горан Стефановски им рекол на студентите дека напишал текст и им го прочитал.

- Уште тогаш знаев дека е полн погодок и дека мора да се снима. Затоа премиерата во Скопје е празник за актерите, за кинематографијата, за државата, воопшто. Се радував на секој ден од снимањето - додава Велинов.

За „Оскар“ мора да се лобира

Со помало филмско искуство меѓу нив е Мартин Јорданоски. Најголем предизвик за него во филмот било да го совлада францускиот говор. Тој е особено благодарен на колегите што му помогнале да се соочи со големото филмско искуство.

„До балчак“ е наш кандидат за „Оскар“ за странски филм. Неопходно е да се лобира, за филмот да има поголем меѓународен успех, а наградите не се важни, категоричен е Попов.

- Четири мои филма биле кандидати за „Оскар“ во времето на Југославија. Во 1991 година, инсистирав „Тетовирање“ да биде прв филм што ќе ја претстави Македонија, но поради тоа што официјално не бевме влезени во Обединетите нации, од Академијата грубо ни го одбија филмот. Многу политика се врти во филмскиот свет. А годинава слушам Kосово, кое нема ни независност, ќе има свој претставник. Имам искуство и знам дека најважно е колку членови на Филмската академија ќе ги натерате да го гледаат вашиот филм. Секоја јавна презентацијата треба добро да ја изработите. Не е важно само филмот да се сними, ами да се вложи и во неговата промоција. Kога го прикажувавме „Среќна Нова ‘49“ во Лос Анџелес, срамежливо го поканивме големиот Елија Kазан да дојде. Не само што дојде, ами со себе донесе и неколку пријатели од филмскиот свет - раскажува Попов.

На прашањето дали би ги искористил личните контакти за поголема странска промоција на филмот, тој одговори дека не е човек што сака самиот да си ги промовира филмовите.

- Можеби некои можат, јас не сум таков – рече тој. (С.Ѓ.)

Секој филм прво мора да привлече внимание

Директорот на Агенцијата за филм, Дарко Башески истакна дека веќе е организирана проекција пред членовите на Академијата, што го организира „Европската филмска промоција“.

- За еден филм да успее пред членовите на Филмската академија, претходно мора да им привлече внимание, да има фестивал, критика, награда. Можете официјално да ги поканите на проекција, ама тоа не значи дека ќе дојдат – вели Башески.

Тој додаде дека „До балчак“ ќе биде понуден и на претселекцијата за Берлинскиот филмски фестивал што ќе се прави во ноември.


Извор:ДневникВидео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 179
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »