логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Катерина Коцевска донесе еден жив, необичен и остроумен текст, кој прелевајќи се од сцената, ќе живее долго

Сунчица Уневска

ФОТО: Петр Стојановски

Претставата „Љубовници“, која синоќа ја имаше својата премиера, е добра претстава која остави силен впечаток. Има во неа свежина, има оригиналност, има хумор, има леснотија, иако зборува за толку познати работи, но има и такви пресврти и луцидност кои ја прават поинаква и ве тераат на работите да погледнете од друг агол.

Катерина Коцевска, која го напиша текстот и ја потпишува режијата, се занимава со вечните машко-женски односи покажувајќи голема проникливост, интелигенција, мудрост и аналитичност, особено во креирањето на карактерите, но и во способноста со ведрина да проговори за лицето и опачината, за радоста и горчливоста во нашите избори и односи едни кон други. Таа дава две брачни двојки кои се сосема различни на прв поглед, но и многу слични во незадоволството и во борбата со себе како да го надминат неизбежното и како, на свој начин, да го преживеат „секојдневјето“.

Таа претставата ја носи со многу игра, иако има во неа и толку суровост, но тоа не и' тежи. Интересно е на кој начин таа и извонредните актери ги исцртуваат сите овие карактери, како во нив да се дадени различни парчиња од една иста целина или различни теми кои заедно го прават целото. Едноставно, во нив не можете а да не се препознаете, особено во начинот на кој се водени тие толку познати разговори, во начинот на кој дијалозите и' даваат полетност, и' даваат нешто ново, и' даваат откаченост и забавност, но не заборавајќи ја другата страна... На моменти се чини смешно и тажно, но за жал, дури и во тоа има вистина.Билјана Беличанец-Алексиќ е исклучителна како Ема, една отворена и современа жена, која и покрај својата кокетност, се' уште верува во својот брак и го држи жив дијалогот и очекувањата во него, додека нејзиниот сопруг Иван (Зоран Љутков) е можеби незаинтересиран и рамнодушен, но во неговото, дури и нејасно и несигурно барање на себе, има се' уште и љубов и почит кон неа. Драган Спасов како Ангел се чини најсамоуверен и самозадоволен во „сопствената формула за уживање“, но неговата доминација буквално се прекршува во умртвеноста на неговата сопруга Елена (Маја Вељковиќ-Пановска), покажувајќи ја целата гнилост во тој привиден мир...

Одлично одиграни улоги, со исто така добро замислена, минимална но алузивна сценографија (низ сликите и атмосферата), со добра музика, ритам, точна дозираност и подвижност, која понесува. Кратките секвенци се сосем доволни, инвентивни и добро заокружени за да можеме да си го претставиме или почувствуваме целиот оној живот затскриен во нив, живот што тие го носат на сцена, живот што сите го живееме надвор од сцена.

Саксофонот и неговиот звук толку добро се вклопува и ја носи атмосферата која во себе содржи се', и копнеж, и носталгија, и посакување, и љубов, но и тага, очекување, барање. Претставата со „малку“ успеа да донесе се', разиграност, едноставност, успеа да постави прашања, да не' натера на нив да го бараме својот одговор, успеа да донесе едно ново видување, а над се', успеа да го долови животот, макар понекогаш и во неговата карикираност, па и низ погледот во искривеното огледало. Таа е весела, забавна, тажна, жива, а толку точна. Ова е претстава која веројатно ќе живее долго.

 

Извор: http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=F3ECC8CF71A05E498DFBD3243B06DF9A

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 179
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »