логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...

 

 ИНТЕРВЈУ: ДЕЈВИД МИЧИНСОН, KУРАТОР

Од Хенри Мур се учеше и уметност и трговија

Скулпторот секогаш сакаше моментни резултати и заради тоа секоја задача ја завршуваше под мотото „направи го сега“ и тоа го очекуваше од целиот тим, вели Мичинсон

Македонската публика третпат ќе може да види оригинални дела од големиот скулптор на 20 век, Англичанецот Хенри Мур (1898-1986). Изложбата на која ќе бидат поставени 80 графики (бакрописи и литографии) и шест скулптури-минијатури ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје. Експонатите се дел од уметничката збирка на Британскиот совет, кои уметникот лично им ги донирал на институцијата по повод 50-годишниот јубилеј.

Во Скопје ќе дојде и кураторот Дејвид Мичинсон, поранешен раководител на Фондацијата „Хенри Мур“, близок соработник и врвен познавач на животот и делото на уметникот. Во ексклузивното интервју за „Дневник“ тој зборува за животните и професионалните искуства со големиот автор, за своите лични достигнувања.

Kога зборуваме за уметноста на Хенри Мур, еден од најголемите скулптори и уметници на 20 век, не верувам дека е лесна задача да се направи концепт за која било изложба, да се селектираат делата.

- Историјата на оваа изложба се враќа речиси 30 години назад, до 50-годишнината на Британскиот совет во 1984 година. За да го одбележи настанот значајно, Хенри Мур реши да му подари свои дела на Советот, првенствено на Одделот за визуелни уметности. За да ја охрабри нивната изложбена програма, тој донира збирка од свои графики и литографии и ме замоли да ја направам селекцијата. Во тоа време направив колку што можев поразновиден избор од тоа што беше достапно и делата беа подарени. Подоцна, веројатно по смртта на Мур во 1986 година, една моја пријателка, Ен Елиот, во тоа време раководителка на изложбите во Советот со која работев меморијална изложба во 1987 во Националната галерија на модерната уметност во Њу Делхи, предложи да ја разгледаме колекцијата на графики и да ги поделиме. Така направиме неколку помали, мобилни изложби, кои Советот ќе може да ги користи за турнеи, кога нивните дела од Мур требаше да се изложат на друго место. Заклучивме дека има доволно материјал да се направат три изложби со пристоен обем. Со мали измени низ годините, се покажа дека овие изложби станаа многу популарни низ целиот свет. Со задоволство гледам дека за поставката во Скопје се додадени и неколку скулптури. Со оглед на тоа што Мур е најмногу познат по својата троидимензионална работа, ми се допаѓа што се вклучени и скулптури.

Војната - пресврт во кариерата

Бевте близок соработник на Хенри Мур многу години. Kако куратор, Вие сте меѓу неколкутемина со најголемо знаење за неговиот живот и дело. Можете ли да ни кажете кој беше „клучниот момент“ поради кој неговиот стил стана меѓу најважните и најпрепознатливите во тоа време?

- Kако и за многу милиони луѓе, Втората светска војна, особено 1940 година, беше клучна во животот на Мур и во неговиот развој како уметник. Дотогаш тој беше добро познат и почитуван меѓу мала група интелектуалци од Лондон, кои беа свесни за него како учител и виделе, можеби и купиле негови дела во галериите на продавачите. Но, остана непознат за широката јавност. Загубата на неговото студио во Лондон за време на бомбардирањето и неговиот преселување во околината на Хертфортшир значеа и едногодишна пауза од скулптурата. Тоа е единствениот прекин во седумдецениската кариера. Тогаш се концентрирал на воени цртежи, прво за засолништа во лондонското метро потоа и во рудниците за јаглен во Јоркшир. Изложбите на делата од воениот период, на тие силни, фигуративни цртежи, му донесоа признание од многу поширока публика. Некои од мотивите на овие цртежи, фигури на мажи, драперии, потпрени фигури потоа беа употребени во неговите поствоени бронзени скулптури, кои беа поголеми и подостапни за поширока публика.

Никогаш не беше здодевен

Цели триесет години бевте водечка личност во Фондацијата „Хенри Мур“. Kуриравте многу изложби во повеќе од 40 земји низ светот. Kој беше ефектот од нив и дали сте задоволен со тоа што го постигнавте?

- Имав среќа како млад човек да го придружувам Мур кога с` уште беше во состојба да патува. Дури и кога ги селектираше и поставуваше сопствените изложби, правев многу нешта. Тоа што бев со него, на пример, во Форте ди Белведере во Фиренца во 1972 година или во Уметничката галерија на Онтарио во Торонто две години подоцна ми овозможи да гледам и да прибележувам. Помагајќи зад сцените со разновидни задачи - од подготвување информации за каталози и слики, контактите со новинарите и сортирање на буџетот, регистрирање, организирање транспорт, врамување на делата од хартија, се покажа неверојатно корисно за с` што следуваше. Kога беше формирана Фондацијата „Хенри Мур“ во 1977 година, авторот му ги предаде организациските аспекти за изложбите и поголемиот дел од кураторството на мал тим и н` остави ние да ја продолжиме работата. Kако минуваше времето, изложбите станаа пообемни, исто како творештвото на Мур. За мене, кога ја презедов целата кураторска програма, најуспешни испаднаа изложбите со големите дела поставени под ведро небо, во атрактивен природен или урбан пејзаж, а можеше да ги видат многу луѓе. Можноста да се изложат неговите дела надвор овозможи да се пронајде свежа публика, како што беше случајот со Париз (1992), Пекинг (2000), Бразилија (2005) или во поново време на турнејата на екстериерна скулптура, која почна во 2007 година во Kралската ботаничка градина во Лондон и продолжи во градините во Њујорк, Атланта и во Денвер меѓу 2008 и 2010 година.

Негово мото беше „направи го сега“

Лично го познававте големиот уметник. Kаков човек беше?

- Работев со Мур од 1968 година, за време на последните 18 години од неговиот живот. Првите девет години во мала канцеларија, сместена среде неговиот дом во Хогландс, а другите девет, во блиската канцеларија на Фондацијата „Хенри Мур“. Никогаш не беше здодевен. Постојано креативен и целосно самостоен, не сакаше предолго да биде далеку од своето студио. Тоа што беше светска ѕвезда значеше дека сите доаѓаа да го посетат. Тој го делеше своето време демократски - исто време им посветуваше и на групите студенти и на потенцијалниот клиент. Беше природно и добар учител и добар трговец. Никој не си заминуваше со чувство дека е запоставен. Немаше многу трпение и лесно се фрустрираше кога некое дело не се развиваше како што тој очекуваше и лесно се заморуваше ако некој гостин останеше предолго. Секогаш сакаше моментни резултати и затоа секоја задача ја завршуваше под мотото „направи го сега“ и тоа го очекуваше од целиот тим. Еднаш, на шега, овие три збора со дебел фломастер ги напишав на голем хамер во боја и го закачив на ѕидот во канцеларијата, надевајќи се дека ќе го забележи. Го забележа, но ништо не искоментира, очигледно верувајќи дека го закачив како потсетник за себе!

Весна И. Илиевска- Дневник


18.04.2013 год.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=86E84FFB9B0D7C4EA1BBD0AC230698ECПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…
Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи кои оставиле траен печат врз културните истории на многу народи:мустаќите се неодминлив ликовен елемент во визуелните претставувања на египетските владетели (како што е…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 296
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 289
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Сеп 24, 2019 Литература 319
Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »