логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Сузана Прендиќ е сликарка од Скопје. Со уметничко образование се стекнала во родниот град Скопје, а патувајќи низ бивша СФРЈ, учела од познати мајстори на уметноста, како на пример, познатиот Џамоња од Хрватска. Во нејзиниот дом има ателје, а сликите до пред извесно време ги продава низ скопските галерии. Во последно време го користи интернетот за продажба на своите дела. Интернетот, вели, е добар начин за промоција на работата на уметниците од целиот свет. Член е на Друштвото на ликовни уметници на Македонија. А приватно, е 28 години во брак и мајка на две возрасни деца. Нејзините денови вели се исплнети со радост, работа, љубов и благодарност до Бога, но и до се’ што дише и е дел од нашето опкружување.Кога се роди љубовта кон уметноста кај вас?
Не се сеќавам како изгледа да живеам без уметноста. За мене тоа значи дека отсекогаш си припаѓаме една на друга.
Препознатливи сте по творештво поврзано со Светото писмо. Дали таков беше и вашиот  почеток или мотивите од христијанството дојдоа подоцна?
Секое важно сознание спие во нас додека не дојде вистинскиот учител да го разбуди .Така е и со христијанството, се’ што учиме отсекогаш спиело во нас.Јас така гледам на работите.Оваа мисла ми ја откри мојот омилен писател и колега Кахлил Гибран.


Колку изложби имате досега?
Имам учествувано на многу групни изложни, а досега имам пет мои самостојни изложби. Имам гостувано со изложби и во Хрватска, поточно на живописниот остров Корчула во една прекрасна преадаптирана црква во галерија. Токму таму гостував со својата изложба „Чувари на вистината“. Изложбата беше составена од 20 икони и беше прекрасен предизвик кој предизвика големи симпатии и искрени пријателства кон еден сликар од Македонија.
 
Која техника користите?
Најчесто користам маслена техника, иако исто така многу имам изработено и во сув пастел.


Кој правец во уметноста ви се допаѓа?
Импресионизмот ме плени со својата посебност на изразување на емоциите, а омилени ми се неговите пионери Монет, Реноир и Писсарро...


Можете ли да ни кажете како создавате едно дело?
Секое мое дело започнува најпрво во мене, кога Божјата рака ќе ја почувствувам во вид на милост. Има автори кои започнуваат со работа секогаш кога имаат некаква „дразба“ за изразување. Јас сакам да кажам и нацртам тогаш кога чувствувам радост и исполнетост. Сликата е печат на една емоција која понатаму ќе зрачи во просторот! Тоа сознание ме прави одговорна во моето сведоцење на благодарност на Бога.

 
 
Дали ви се случило да добиете и негативни критики и како реагирате на нив?
Не се сеќавам дека сум добила негатвна критика. За мене сите добронамерни критики се корисни,а другите не ги ни паметам.
Дали некој автор влијаел врз вашиот стил?
Се обидувам над мене влијание да има само Творецот.
Бог нели рече: По делата ќе ве познаам!
Вашите слики се многу евтини за разлика од делата на другите автори. Зошто се одлучи да ги продавате делата по симболична цена?
Не би рекла дека моите дела се евтини.Тие се само доволно прилагодени на условите во кои живееме. Се’ зависи од техниката на изработка.Но, најискрено, јас толку уживам во својата работа, што на крај ми е и дури „незгодно“ да наплатам за своето уживање. Се шегувам, секако. Но, секогаш гледам да ја прилагодам цената на сликата за таа да си го пронајде својот вистински сопственик затоа што уметноста за мене е ширење на радост со креација на убавина. Убавината не се чува во залихи. Таа се шири сите да уживаат во неа!


Може ли кај нас да се живее од уметноста?
На почетокот на моето творештво се плашев да ги продавам своите дела мислејќи дека никогаш повеќе нема да нацртам толку успешно и за секоја следна слика го доживував истото . Но, еден мој професор ми кажа за „изворот“ и за неговата непресушност. А јас самата кога станав мајка доејќи ги своите деца ја сфатив вистинската вредност на дарувањето. Колку повеќе даваш од себе- толку повеќе доаѓа повторно во тебе! Слава на Бога!
 
Што ви претставувало голем предизвик да насликате?
Одамна завршив со тој вид на предизвици. Но, можеби во иднина ќе смислам некој нов предизвик.Тоа е својствено за мене. Постојано пред мене да си поставувам предизвици. Не знам дали овој пат ке бидат поврзани со уметноста


Која е вашата најголема цел која сакате да ја остварите во животот?
Моето семејство и моите деца се моето животно дело.Сакам за нив секогаш да бидам позитивен пример.И секогаш со сигурност да се сетат дека имаат на кого да се потпрат секогаш кога суровоста на животот ќе им натежне. Да се сеќаваат и во идните генерации да ја сведочат радоста на живеењето.

Извор: МИА

Ирена РадовановиќПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…
Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи кои оставиле траен печат врз културните истории на многу народи:мустаќите се неодминлив ликовен елемент во визуелните претставувања на египетските владетели (како што е…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 291
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 283
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Сеп 24, 2019 Литература 309
Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »