логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ИНТЕРВЈУ, ТИМОТИ БАЈФОРД, РЕЖИСЕР, НАГРАДен ЗА ВРВНИ ДОСТИГНУВАЊА НА „АСТЕРФЕСТ“

Не е важно каде живеете, туку како се чувствувате

 

Не можам да ја разберам потребата на младите луѓе од Балканот по секоја цена да заминат на Запад - ќе отидат на некој ден во некоја западноевропска земја и гледаат како подобро се живее, бидејќи има некој стандард. Но тоа што не го гледаат е дека се работи многу, од утро до вечер, за да се задржи стандардот и тоа во текот на целата година

И во 70-тата година од животот Тимоти Бајфорд зрачи со енергија и срдечност, исто како пред повеќе од 30-ина години кога случајно ги избрал балканските простори за своја творечка промоција, но и за живеење. Роден е во 1941 година во Солзбери, Англија, а драмското образование го стекнал во Лондон. Во раната творечка фаза работел во „Ројал Шекспир“ и во Би-би-си. Од неговиот режисерски опус се издвојуваат повеќе циклуси документарни филмови, играни проекти и серии за деца. Најпозната и најгледана на просторите на бивша Југославија е неговата мамутска серија за млади „Невен“.

Бајфорд минатата недела престојуваше во Струмица каде што му беше врачена наградата „Астерфест“ за врвни достигнувања во авторскиот филм. Во времето на одржувањето на фестивалот беше болен, па сега, со своето присуство ги удостои и организаторите и љубителите на филмската уметност за да можат да уживаат во продолженото издание на фестивалот.

- Многу ми е жал што не можев да присуствувам на фестивалот за време на неговото одржување. „Астерфест“ е познат фестивал во Србија, а јас за него дознав од интернет. Вашиот фестивал е автентичен и е место каде што филмофилите навистина може да уживаат неколку дена - вели Бајфорд.

l Ви значи ли фестивалската награда?

- Па нема да бидам скромен и ќе кажам дека многу ми значи и ја доживувам како заокружување на мојата богата кариера. Можеби некои награди што сум ги добивал порано ми биле подраги, но оваа последната, сепак ми е круна.

l Како еден западњак пред повеќе од четириесет години се одлучи да дојде да работи и да живее на Истокот?

- Јас дојдов од Би-би-си за да работам копродукции со земји од Европа. Мене ми падна Југославија сосема случајно и останав засекогаш. Не е важно каде живеете, туку како се чувствувате. На почетокот се чувствував како Англичанец на привремена работа во Белград и тоа во една социјалистичка земја, а подоцна, со текот на времето и работењето во ТВ Белград и ТВ Сараево, се почувствував како дел од тоа што го работам и го оставам тука. Не можам да ја разберам потребата на младите луѓе од Балканот по секоја цена да заминат на Запад. Ќе отидат на некој ден во некоја западноевропска земја и гледаат како подобро се живее, бидејќи има некој стандард. Но тоа што не го гледате е дека се работи многу, од утро до вечер, за да се задржи стандардот. Јас го претпочитам лабавиот однос кон работата, иако кога режирав актерите велеа за мене дека сум како стражар на робови кои ги терам да работат со камшик. Знаев да работам по 16 часа дневно, но не работев цела година и знаев да се опуштам и некое време ништо да не работам. Ги почитувам обичните нешта и сакав да докажам дека „западњаците“ можат да живеат и работат на Истокот. Пред седум години со указ на претседателот на Србија, Борис Тадиќ, добив државјанство.

l Како се роди идејата за снимање на серијата „Невен“?

- Јас имав некоја друга идеја за снимање серија за млади. Го открив списанието со исто име заради илустрации. Видов дека е интересно, иако беше од 19 век и сето тоа го прераскажав со јазикот на телевизијата.

l Има ли разлика меѓу продукциите за деца и млади и тие за возрасни?

- За мене нема никаква разлика бидејќи и продукцијата за деца сама по себе е сериозна и одговорна. Најтешко е да се работи за деца бидејќи тие се најстроги критичари. Се прашувам кој го гледа тоа што денеска им се нуди преку телевизиите за децата и младите. Тоа што се продуцира воопшто не е сериозно и одговорно.

l Пред неколку години понудивте концепт за реформи на образованието во Србија. Значи ли тоа дека сакате да се занимавате со политика?

- Не. Јас никогаш не сум сакал да се занимавам со политика. Пред неколку години му понудив концепт за реформи на образованието на министерот. Но тој не сакаше ниту да ме прими. Кога јас би бил министер за образование, мои советници ќе бидат деца, кои вистински ги знаат и чувствуваат проблемите во образованието.

 Извор: http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=919A08B26916F14BA32AA18D289C6C41

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…
Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи кои оставиле траен печат врз културните истории на многу народи:мустаќите се неодминлив ликовен елемент во визуелните претставувања на египетските владетели (како што е…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 291
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 283
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Сеп 24, 2019 Литература 309
Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »