логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


Нова стратегија во културата

Елизабета Канческа-Милевска - Министерка за култура

 

Министерке, најпрво да Ви ја честитам старо-новата функција. Ви посакувам успешна работа и во новиот мандат. Сега откако завршија изборите и се изгласа новата Влада, ќе имате ли конечно време да заминете на заслужен летен одмор?

„Пред се', да ви се заблагодарам за поддршката што ја имавме од вас, новинарите, во изминатиот период, а се надевам дека и во иднина сето она што се работи во областа на културата ќе добие и соодветен третман на промоција.

Во однос на заслужениот одмор, мислам дека имам заслужено барем една недела малку да се одморам заедно со семејството, ха, ха, ха! Се' уште немаме договорено каде, но сигурно ќе биде тука некаде блиску. Се разбира, покрај вода...“

Ви пречат ли високите температури? Како се справувате со жештините?

„Знаете како? Кога имате многу обврски, сконцентрирани сте на нивно извршување. Повеќе сум затворена во канцеларија иако често одам и на објектите каде што се градат сите инвестиции што се во рамките на Министерството за култура... Во секој случај, не се плашам, сакам топло време и не ми пречи воопшто“.

Каде најубаво се олабавувате, одморате во Македонија? Кој дел Ви е најомилен?

„Најомилена дестинација ми е во Охрид. Тоа е место кое многу ме смирува и често одам таму. Кога ќе се прошетам покрај езерото и по културните знаменитости, навистина, толку ми е инспиративно што дејствува смирувачки на мене. Уште како девојче, кога со моите родители сме оделе во Охрид, често одевме на едно место кое се наоѓа зад Музејот на вода, тоа се како диви плажи, мирно место, таму е нашата плажичка... И сега постојано поминувам таму. Пријатно се чувствувам и горе на Плаошник, на Канео, тој дел има посебна енергија, Античкиот театар, Самоиловата тврдина, целиот тој комплекс е посебно доживување“.

Зад Вас е напорен период, а пред Вас уште понапорен и пополн со обврски. Кои се главните цели кон што ќе се насочите во новиот мандат?

„Ќе продолжиме со приоритетите што се однесуваат на еден рамномерен пристап кон сите дејности во областа на културата. Во никој случај, нема да се запостави некоја област на сметка на друга. Меѓународната промоција, како и досега и во иднина, ќе оди со се' поголем интензитет, бидејќи Македонија има што да покаже - и преку културното наследство и преку уметничкото творештво. Тука се и истражувањата, сите капитални инвестиции од кои некои промовиравме, довршување на сите овие градби, има и многу нови во програмата...

Во културата ќе се преземат голем број реформи. Со донесување законска регулатива во голем број дејности каде што досега не постоеја закони и, пред се', со донесување на нова стратегија во културата која ќе биде за период од десет години, а која согласно со измените на Законот за култура, ќе ја носи Собранието“.

Спомен-куќата на Тоше во Крушево урива рекорди во однос на посетеноста и на некој начин го врати животот во градот. Предвидени ли се нови проекти што ќе го продолжат неговиот лик и дело?

„Навистина сум горда што сите овие градби, меѓу кои се и Спомен-куќата на Тодор Проески, Спомен-куќата на Мајка Тереза, Музејот на вода, Музејот на холокаустот, говорат за големата промоција на државата, бидејќи посетеноста е навистина голема, а туристите специјално доаѓаат да ги посетат. Тоа особено се однесува на Спомен-куќата на Тодор Проески. А бидејќи таа е национална институција, како таква ќе конкурира во Министерството за култура со најразлични проекти што ќе се случуваат во неа. Исто така, и фондацијата „Тоше Проески“, со која имаме одлична соработка, ќе конкурира со проекти што ќе бидат поддржани, а со цел да живее самата институција, да живее ликот и делото на Тоше. Конкретно, веќе во септември-октомври ќе промовираме книга за Спомен-куќата на Тодор Проески, која е во подготовка“.

 Катерина Шекеровска- Утрински весник

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…
Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи кои оставиле траен печат врз културните истории на многу народи:мустаќите се неодминлив ликовен елемент во визуелните претставувања на египетските владетели (како што е…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 296
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 289
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Сеп 24, 2019 Литература 319
Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »