логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Еден рибар еднаш донел свежа риба на отецот Мина, (побожен монах од скитот Света Ана) за некој празник. Старецот се чудел кога човекот ги фатил рибите, зашто била недела. Затоа го прашал рибарот:

„Кога ги фати рибите?“

Тој одговори:

„Утрово. Затоа се толку свежи.“

Отец Мена тогаш му рекол:

„Јас не можам да ги купам, чедо мое. Тие се проколнати, бидејќи си ги фатил во недела.“

Рибарот не можел да разбере, и старецот повторно му рекол:

„Дали сакаш самиот да се увериш? Дај и една риба на мачкава и види дали ќе ја јаде.“

Се разбира, мачката не сакала да ја јаде. Таа не ја ни допрела рибата. Природно, рибарот бил вчудоневиден кога го видел тоа, и оттогаш ја почитувал неделата и големите празници.

Отецот Мина водел примерен монашки живот и се одликувал со својата побожност и аскетизам. Тој јадел храна без масло, еднаш дневно, после деветтиот час. Затоа и можело да се очекува дека божествената благодат ќе почива врз него, бидејќи бил и многу простодушен.

Автор: Преп. Пајсиј Светогорец

Извор: Бигорски манастирВидео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 778
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 1060
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 1005
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…