логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba

Скопје,3ти јули 2020 година- храм на св.вмч. Димитриј

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

3ти јули 2020. година
Преподобен Наум Охридски Чудотворец
3та недела по Педесетница (според св. апостол Лука 6:17-23)

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Благочестиви христијани,

Денес, светата православна Црква си спомнува за животот и делата на свети Наум Охридски. Овој Божји угоднк е само еден од илјадниците свети мажи кои ги оставиле сите земни блага и угодности и својот живот во потполност, безрезервно го посветиле служејќи му на Бога и на народот.
Невозможно е изолирано да се зборува за житието на свети Наум Охридски, а притоа да не се спомнат словенските рамноапостоли и учители Кирил и Методиј и секако втемелителот и покровителот на нашата Македонска Православна Црква, свети Климент Охридски.


Имено, во времето кога светите браќа Кирил и Методиј работеле на описменувањето на, дотогаш непросветениот словенски народ, нивните сотрудници, покрај останатите биле и свети Климент и свети Наум. Тие учествувале во создавањето на првото словенско писмо и помагале во преводот на светото Писмо и другите богослужбени книги на словенски јазик, но поради тоа биле обвинувани и прогонувани од германското свештенство. По страдањата поради својата благородна и рамноапостолска мисија меѓу словенското население во Чешка и Моравија, и по смртта на првиот словенски епископ Методиј, свети Климент и свети Наум биле испратени во Бугарија, а од таму свети Климент бил испратен како вероучител во охридската област. Седум години потоа, поточно во 893 година, свети Климент бил ракоположен за епископ на градот Охрид и Девол, а свети Наум бил поставен на неговото претходно место.

3.angeli.so.truba


Како епископ, свети Климент го основал и организирал првиот словенски универзитет низ кој, во негово време, поминале повеќе од 3500 ученици, идни свештенослужители, а пак, свети Наум устроил манастир на јужниот брег на Охридското езеро посветен на светите Архангели. Во овој манастир, свети Наум привлекол голем број монаси од секаде на Балканот и го организирал монашкиот живот меѓу, тукушто покрстеното, словенско население и затоа со право се смета за основоположник на монашкиот живот во Македонија. Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на словенски јазик. Но, неговата улога како свештеник и управител со манастирот не завршувала тука. Како многу учен и образован човек, кој познавал многу јазици, кај него секојдневно доаѓало мноштво народ за да се поучи за верата, но и за да слушне совети за секојдневниот живот, за земјоделието, за сточарството и другите практични работи.
По долгогодишно богоуподобовување во манастирот „Свети Архангели" на брегот на Охридското езеро, свети Наум се упокоил во 910 година и бил погребан во манастиот кој самиот го устроил. Неговите свети мошти биле положени во посебна просторија од северната страна на манастирот кадешто се наоѓаат и до денешен ден.
Бог, преку својот угодник, свети Наум Охридски, правел чуда и за време на неговиот живот, но и по неговата смрт. Неговите свети мошти и во минатото и денес восхитуваат со многубројните чуда, посебно со исцелувања од тешки душевни болести.
Манастирот „Свети Архангели" по смртта на свети Наум Охридски Чудотворец, во негова чест е преименуван во „Свети Наум Охридски" и во текот на историјата и во денешен ден останал духовна тврдина на македонскиот народ, па и на сите благочестиви и добронамерни христијани од сите страни на светот кои со вера ќе пристапат во него и со набожност ќе се поклонат на светите мошти на охридскиот чудотворец.
Бог, по молитвите на свети Наум Охридски Чудотворец и на сите македонски светии, да нѐ спаси и помилува како Добар и Човекољубец.

Амин.

3.angeli.so.truba

 Беседа: о. Жарко Ѓорѓиовски

03. јули 2017 година
Свети Наум Охридски

 

 Преминпортал (к.т.)

 

 3.angeli.so.truba

Друго:

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020) ...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥ Недела Крстопоклона (III Недела на Великиот Пост) ✥ 31.03.2019 ...

Жарко Ѓорѓиевски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019) ...

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска ...

Жарко Ѓорѓиевски - Беседа за за крајот на светот и за крајот на човечкото живеење...(06.03.2016)  ...

 

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 823
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

« »