логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

(Обновено)
Сакате ли добри свештеници? – Родете ги!
amvon1 / 26 mins ago

Отец Арсениј Бока

Пред неколку години додека бев ѓакон, дојде една жена, и ми одржа предавање за тоа, какви треба да бидат свештениците, дека нивната служба е духовна, и поради тоа не треба да земаат пари воопшто и да живеат скромен живот. Делумно се согласив со неа, и ја прашав дали има син. Таа ми потврди и ми кажа дека е осмо одделение. „Штом е така – ѝ реков – запишете го во средното богословско училиште, па потоа нека заврши и факултет, плаќајте ги сите трошоци околу неговото деветгодишно образование, и потоа, кога ќе заврши, нека служи како што сакате вие, бесплатно“. Таа веднаш изреагира: „Ах, па зошто син ми?“ „Ете така реагираат и мајките на сите свештеници. Значи кога се работи за другите, тогаш може да бараме и невозможни работи, а кога станува збор за нашите блиски, тогаш бараме крајно снисходење“. Нељубовта кон клирот и негрижата кон црквите е проблем што секој треба сам да го надмине.

За овие теми, во редовите кои следат, објавуваме прекрасни примери и поуки од познатиот романски духовник, отец Арсениј Бока.

***

„Заради гласот на Неговиот слуга (свештеникот, Бог ти простува, бидејќи под епитрахилот и пред светиот олтар се исповедаш. Не бара од тебе такви добродетели кои треба да ги има свештеникот. Од тебе бара промена (преумување) во срцето и волја за поправање.

Не сте задоволни од вашите свештеници?

Што правите вие за свештениците, за да бидете задоволни од нив? Барате ли од Бога барем едно дете да Му посветите Нему? Мислите дека виновни се само свештениците? Па тие се ваши деца! Какви што сте ги родиле, такви ќе ги имате. Зошто ја префрлате вината само на нив?

Имате потреба од подобри свештеници? – Родете ги! Сиот народ е одговорен. Народот Божји има советници кои вредат.

Повторувам: Сакате ли подобри свештеници? – Родете ги!

Не ги убивајте вашите деца (со абортус), бидејќи не знаете што ќе стане тоа дете и ќе одговарате пред Бога за тоа. Раѓајте ги вашите деца со мисла дека тие ќе станат служители на Бога.

Еве што вели Светото Писмо (се прашува пророкот): „Зар не го направи истото и еден друг, во кого имаше силен дух? А што направи тој? Тој сакаше да добие потомство од Бог. Па така, пазете го духот свој и никој да не ја изневерува жената од својата младост“ (Малах. 2, 15).

Ова го бара Бог од бракот и такви плодови треба да имате за цел, фрлајќи ја вината на вашите плодови (вашите деца – свештеници). Исцелувањето на распуштеноста на нашиот народ почнува од тука! Така ќе започне и простувањето! Немојте да имате убиствени помисли против вашите деца (се мисли на абортуси – бел. на прев.)!

***

Бев во црквата Драганеску. Отец Арсениј зографисуваше горе и јас бев долу под скелето. Одеднаш тој ми рече:

„Вистина ли е дека вашите свештеници се ненаситни?“

Јас ништо не одговорив. Отец Арсениј ме праша и по втор и по трет пат:

„Вистина ли е дека вашите свештеници се ненаситни?“

Пак не проговорив ништо. Тогаш се наведна да види дали сум под скелето и ми рече: „Па добро, не слушаш што те прашувам?“

Тогаш јас му одговорив: „Ама, отец, сега јас не реков ништо за свештениците“.

„Да, сега не дискутиравме ништо, но кога си со други луѓе и кога зборувате за свештениците, само лоши работи кажувате. Велите дека се ненаситни. Еве каков совет ви давам: ,Не судете ги свештениците, бидејќи тие се литурзи (служители) на Бога и немате право да ги судите“.

Кога се вратив дома го отворив Светото Писмо точно на местото каде што се вели: „Кој си ти, човеку, да судиш туѓ слуга?“ Токму како што ми рече отец Арсениј!

Оттогаш не осудував никого, посебно свештениците, бидејќи Бог е единствен кој може да ги суди (сведоштво на Матеј Билибоака, Севастирни).

***

Одев во гимназија кога го запознав отец Арсениј. Нè носеше во шумата и доаѓаа и студентите меѓу кои и многу девојки кои денес се игумании во повеќе манастири. Живеевме многу убаво. Отец Арсениј ја праша една жена што дојде во манастирот:

„Марија, зошто не одиш во вашата селска црква?“

„Па, отец, нашиот свештеник пуши, малку и пие, не е како вас“.

„Имаш деца, имаш мажени ќерќи? Да одиш и да им кажеш да родат деца и тие да станат свештеници какви што сакате вие!“

 

(Фото:храм на св.Пантелејмон, с.Нерези, јануари 2019 г.)

Превод од грчки јазик:

Свештеник Јани Мулев

Изворник:

Θέλετε καλούς ιερείς; Γεννήστε τους!!! π. Αρσένιος Μπόκα

Од блогот на Веријската митрополија –

http://imverias.blogspot.com/

Православна светлина бр. 28
20/01/2014 in Православна светлина. 

Преземено од: Амвон  1

 

Друго: Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 734
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »