логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Во келијата на Свети Пантелејмон која припаѓа на манастирот Кутлумуш, монахот Јосиф посака да ја замени искршената даска од подот во својата колиба.

Го очисти онаа што беше иструлело, прецизно измери, ја отсече штицата и отиде да ја закова.

Само што ја спушти,примети дека штицата беше поголема. Зеде и го отсече вишокот, се врати и тогаш виде дека штицата беше пократка од тоа што требаше.

Старецот Јосиф беше столар по професија.

Повторно ја измери,прецизно ја исече новата штица по мерките и отиде да ја намести, но таа сега беше подолга од тоа што требаше.

И таа штица ја скрати, па кога се врати да ја намести, виде дека и оваа штица беше пократка.

Тогаш го изгуби трпението и луто извика:
Оди поѓаволите, ѓаволе,што ти е? Што да ти правам, па да се вклопиш? Четири пати те мерев и те стругав! Кој те ѓавол спопадна, па не се вклопуваш?

Монахот во очајание, наместо да ја каже молитвата и да ја повика Божјата помош при својата работа, беше повеќе склон да го спомене ѓаволот, кој само тоа го чекаше.

Тогаш пред него се појави самиот ѓавол и го праша: Ме повика старче, што е, што сакаш? Еве тука сум како да ти помогнам.

Старецот Јосиф преплашен, се прекрсти, ја фрли штицата, па побегна кај својот духовник да се исповеда.

Од таа случка пројдоа повеќе од 30 години и сеуште неможе да се поврати. Му остана стравот и како умот да му скита поради онаа средба со ѓаволот.

Оваа нека биде лекција на сите, и на младите и на старите, да не го спомнуваат ѓаволот ниту во шега.

Зошто ѓаволот може да го наведе човекот да се лути и да се исполни со бес, па да го намами онака во лутина да похули на Бога, и уште како да е тоа малку, да го наведе да им каже на своите блиски, на братот, на детето, па дури и на самиот себеси, оди поѓаволите!

Оваа е многу лоша навика, а многу родители ги испраќаат своите деца поѓаволите.

Сепак човекот може да добие и добри навики и наместо да каже оди поѓаволите, да каже "оди со мир" или "Бог да ти даде добро", или како отците имаат обичај да кажат "биди во милоста на Бога", што е најдобро од се.

Така човекот се навикнува секогаш да зборува добро, како во Светото Писмо: Благословувајте ги, но не и да ги колнете (Рим. 12,14)

Монах Андреј Светогорец

 

 Избод од фб профил на

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 733
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »