логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Понекогаш, кога се движиме, особено нагоре кон планините, каде патот е многу тесен и со многу кривини, често среќаваме немарни возачи, кои брзаат, претекнуваат без да погледнат. Гледаш како некој пролетува покрај тебе со огромна брзина и претекнува без да внимава. Само една секунда подоцна од спротивната страна се појавува кола. И си велиш:

 – Гледај, една секунда, три секунди покасно да поминеше и ќе се судреа, и тие ќе загинеа и нас ќе нѐ удреа, оти им бевме близу!

Зарем тоа не е Божјата промисла, која и покрај сѐ му снисходи на нашето безумство и небрежност, онака како што Он знае и ги уредува дури и деталите на нашиот живот. Се разбира, ќе ми кажеш:

 – Зошто тогаш се случуваат толку несреќи? Нели Бог промислува за сите?

Не можеме да знаеме зошто се случуваат несреќите – има многу причини: нашата невнимателност е само една од илјадниците. Сепак Бог е Единствениот, Кој не е причина за злото. Господ никогаш не станува причина за зло. Има моменти кога некој нѐ задржал, па доцниме за некоја работа, но подоцна сфаќаме дека да бевме тргнале навреме, нешто ќе ни се случеше. Гледате дека Господ ги преобраќа сите човечки дејства во повод за спасение. Сетете се што велиме во светата Литургија за видливите и невидливите благодејанија, за тие што ги знаеме и за оние, непознатите. Невидливите добродетелства се многу повеќе од оние што ги знаеме. Односно нештата за кои знаеме дека се добродетелства од Бога – нѐ запазил, нѐ избавил, се неспоредливо помалку од оние несреќи за кои не ни помислуваме дека ќе се случеа, доколку Бог не се вмешаше.

Кога, сепак, човекот ќе најде духовен спокој, ќе си го очисти умот, ќе влезе во благословениот амбиент на молитвата и безмолвието, тогаш душата ги чувствува тие благодејанија, станува приемчива и лесно ги сеќава Божјите благодатни интервенции. Многупати ќе го забележиме следново: на пример, ни се случува нешто пресудно, кое не можеме да го разбереме, во моментот не му обрнуваме внимание, но по извесно време, кога ќе поминат денови, седмици, месеци, може дури и години, сфаќаме дека тоа што тогаш се случило не било ништо друго туку една моќна интервенција на Божјата промисла, за да нѐ сочува од секакво телесно и душевно зло.

И така, Божјата премудрост е несфатлива. Кога Бог прави нешто, Неговото дело е совршено, од секаква гледна точка. Од каде и да погледнеш, секаде е совршенство. Човечките планови се несовршени. Колку и совршено да ги направиме, сѐ некаде ќе има недостаток. Кога Бог прави нешто и ние Го оставаме да ја доврши Својата замисла, не прекинувајќи Го со злоупотреба на нашата слобода, тогаш гледаме колку неопфатна е Неговата мудрост, и тоа во секој поглед – сѐ е совршено, исполнето, не недостасува ништо, дури ни најситното, ниту илјадити дел од него, нема никаква грешка. Затоа треба да научиме да се доверуваме на Божјата промисла. Тоа не значи да бидеме рамнодушни кон настаните во нашиот живот. Не, ние ќе го правиме тоа што зависи од нас, човечкото. Но спокојно, без целиот оној стрес кој нѐ разјадува, растројува и не ни дава мир.      

(Продолжува…)

 

https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/go-ljubime-li-boga-part-2/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 742
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

« »