логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Македонскиот филм „Исцелител“, на младиот режисер Ѓорче Ставрески, победи на престижниот Филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија. Стручното жири, остварувањето го прогласен за најдобар меѓународен филм и тоа во конкуренција на 11 филмови, меѓу кои и филмови номиниран за наградата „Златна палма“ на Канадскиот филмски фестивал, но и филм добитник на специјална награда на Венецијанскиот филмски фестивал. Ова е прв македонски филм-добитник на оваа награда на фестивалот кој годинава се одржа 33-ти пат по ред.


Ставрески, кој покрај режисер се јавува и како сценарист и продуцент, за Гласот на Америка на македонски, изјави дека наградата му значи многу.

„Ова е огромна награда како за мене, така и за нашата земја. Прва за македонски филм на фестивалот во Санта Барбара“, изјави Ставрески.

Вели дека признанието е уште позначајно и поради големата конкуренција на фестивалот.

„Се натпреварувавме во жестока конкуренција со филмови кои претходно учествувале на врвни светски фестивали, како Венеција и Кан. Победивме филм на легендарниот Франсоа Озон чие остварување „Двојниот љубовник“ се натпревуваше во нашата селекција. Тоа се големи имиња чии филмови до вчера ми беше незамисливо да ги видам рамо до рамо со „Исцелител“. Колку е престижен фестивалот, зборува и фактот што неколку дена претходно, на сцената дојдоа да ги земат наградите Пол Томас Андерсон и Кристофер Нолан, а актерката Марго Роби, доби специјално признание за главната улога во „Јас, Тониа“, изјави Ставрески.

Инаку овој филмски фестивал беше и американска премиера на најновиот македонски филм, кој од своето појавување пред три месеци учествуваше на седум меѓународни фестивали и освои три награди, помеѓу кои и наградата од публиката на фестивалот во Солун, и специјалната награда за сценарио на Медитеранскиот филмски фестивал во Брисел.

„Исцелител“, кој е прва македонско-грчка копродукција, е сниман со работен наслов „Тајната состојка“. Во приказната се зборува за механичар, кој немајќи пари да купи лекови, му дава на татко му колач направен од украдена марихуана за да му ги ублажи болките од рак. Меѓутоа, притиснат е од криминалците кои си ја бараат дрогата назад и соседите -душкала кои во него гледаат нова надеж, односно исцелител. Главните улоги ги играат македонските актери Благој Веселинов и Анастас Тановски.


Филмот почна да се снима во септември 2015-та година, а се` беше завршено во септември 2017-та. Во моментов се прикажува во кино-салите низ Македонија.

 

Извор:

https://mk.voanews.com/a/iscelitel-macedonian-movie-film-festival-california/4250134.htmlВидео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 179
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »