логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Годинава се соочуваме со предизвикот на освојување нови кинематографски пространства. Ова е една убава желба, која би сакал да се оствари, како што се оствари сонот за „Астерфест“- да имаме кино што ќе ги задоволува високите стандардите на киноприкажувањето Борис Геретс со наградата „Астер“

ДЕСЕТ ГОДИНИ „АСТЕРФЕСТ“

„Ново и старо“ е мотото под кое се одржува годинешново издание на интернационалниот фестивал на краток и документарен филм „Астерфест“, чие свечено отворање се случи завчеравечер, во малата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица.

Во чест на јубилејот, отворањето помина во атмосфера полна со набој на филмската магија, а малата сала во Домот на културата во Струмица беше претесна за да ги собере гостите од странство, филмските уметници, актери, критичари и љубители на филмската уметност.

Највисокото признание на фестивалот, наградата „Астер“, за посебни достигнувања во светскиот и европскиот филм, градоначалникот Зоран Заев, му ја врачи на данскиот режисер Борис Геретс, меѓународно признаен автор на документарни филмови и докажан визуелен уметник и монтажер.
Режисерот Геретс, со искрените зборови на благодарност, ѝ ја посвети на својата сопруга.

- Не постои филм без магија, а понекогаш за добриот филм требаат и ангели. Филмот што ќе се прикажува на крајот од фестивалот „Човек-сенка“ почнав да го снимам со една личност што ми рече „добре дојдовте назад“. Пристигнав во Африка, по 25 години, и кога слегов од автомобилот бев опколен со луѓе и еден од нив ми рече „добре дојдовте назад“. Тоа всушност беше моментот кога филмот почна - рече Геретс.

Специјалното признание за високи достигнувања во филмската и драмската уметност ѝ беше доделено на актерката Љупка Џундева.

- Кога ќе ви кажат дека сте добиле награда, и тоа во време кога со години сте оддалечени малку од сцената, тогаш настапува вистинското изненадување - рече актерката Љупка Џундева.

Во изминатите десет години на „Астер фест“ се прикажани повеќе од 350 документарни филмови, како и кратки играни филмови од 50 земји во светот, а од сите континенти.

За режисерот Горан Тренчовски, идеен творец на фестивалот, годинава почнува нова ера во филмската фестивалска магија.

- Мисијата на „Астерфест“ со годинашната концепција е заокружена и на повидок е нов предизвик, на освојување нови кинематички пространства. Ова е една убава желба, која би сакал да се оствари, како што се оствари сонот за „Астерфест“- да имаме кино што ќе ги задоволува стандардите на киноприкажувачката сфера и сето тоа да биде зачинето со високата технологија - рече Тренчовски.
По врачувањето на наградите, во чест на лауреатите, беше прикажан филмот-оскаровец „Хелиум“ на режисерот Андерс Валтер.

Вчера претпладне за двајцата лауреати се одржаа Астер-портрети и Тивериополски филмски беседи, во конаците на манастирот „Св. Богородица Елеуса“, во Вељуса. Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ ќе трае до 31 мај.

Извор: http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=5291483445&id=16&prilog=0&setIzdanie=23186

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 179
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 235
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 171
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »