логоFacebookTwitterYouTubeeMail

nerezi.Pantelejmon4.jpg


nerezi.Pantelejmon12.jpg

nerezi.Pantelejmon13.jpg

На денот кога Светата Црква го празнува споменот на св. великомаченик Пантелејмон и св. Климент Охридски, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан во сослужение на  деканот на Богословскиот факултет, д-р  Ацо Гиревски  и свештенството од Скопска епархија, отслужи   Божествена Литургија во манастирот посветен  на свети Пантелејмон во населбата Нерези  во Скопје.
Верниот народ се причесто со Светите Тајни Христови.

nerezi.Pantelejmon14.jpg nerezi.Pantelejmon15.jpg

nerezi.Pantelejmon17.jpg

nerezi.Pantelejmon16.jpg

nerezi.Pantelejmon9.jpg

nerezi.Pantelejmon6.jpg nerezi.Pantelejmon7.jpg

Во пригодната беседа по повод денешниот празник, Архиепископот Г.Г. Стефан говореше за силната духовна поврзаност помеѓу денешните светители и славните Седмочисленици( цврсти столбови на Црквата наша македонска и боговдахновени заштитници на нашиот збор).

nerezi.Pantelejmon8.jpg

nerezi.Pantelejmon5.jpg

nerezi.Pantelejmon18.jpg

 nerezi.Pantelejmon11.jpg


Друго:

Г-ѓа Тодоровска  Савка го превзеде кумството за наредната година, со желба и во идната година, под закрила  св. Пантелејмон,  да се одбележи торжествено како и оваа година, празникот на светителот.

сnerezi.Pantelejmon10.jpg

Акатист кон Св. Пантелејмон  sv.Pantelejmon.cikago.jpg

Од Православниот календар - Св.вмч. Пантелејмон и св. Климент, Архиепископ Охридски nerezi.Pantelejmon2.jpg

 

Посети:{moshits}

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2020
3.angeli.so.truba

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да лета. Така, Теренс Ловел станува осмиот ученик на Џонатан. А наредната ноќ им се придружува и Кирк Мејнард, галебот со дефектно лево крило, кој во крик и бодрен од Џонатан…
Октомври 21, 2020
TVITer8

По патот на Македонската историjа

„Ние за Гоце“, авторот Стефанов пишува дека „Гоце Делчев беше самостоен и назависен во борбата; не бараше туѓа поткрепа, не допушташе туѓо мешање од кое толку многу страда и губи македонското ослободително движење, искористувано за туѓи цели и задачи“.За…

“Богородичен Покров“ со филмови кои ја збогатуваат душата и носат силни пораки

Сеп 22, 2020 Филм, Театар 162
3.angeli.so.truba
“2020 година ќе се памети по неочекуваните предизвици и искушенија со кои мораше да се…

Информација за победниците на конкурсите за млад и зрел уметник

Авг 27, 2020 Ликовна уметност 193
TVITer21
Процесот на селекција се одвиваше по принцип на оценување на предложените апликации од…

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

Мај 10, 2020 Интервју 714
3.angeli.so.truba
-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè…