логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Ден на МАНУ

08/10/2021    ВЕСТИ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска го одбележува Денот на Академијата.

Во свечената сала на МАНУ, по повод Денот на Академијата, како што е најавено, ќе говори претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев.

Во рамки на одбележувањето ќе биде доделено меѓународното признание „Блаже Конески” на годинашните добитници Елена Верижникова и Фрсоа Пејоска-Бушро. Пригодни говори по повод доделувањето на признанието ќе одржат Марјан Марковиќ и Катица Ќулавкова. аа/бак/

Скопје, 8 октомври 2021 (МИА)Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie