логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Базенот, мускулите, несесерот со лекови... бројам ли број што сè треба да спакувам во куферот за одмор. Не знам дали и вие сте од оние луѓе кои пред тргнување на пат прават список со сите работи кои треба да ги понесат со себе „за не-дај-боже“. Се разбира, свесна сум дека половина од работите што ги носам веројатно нема да ги употребам, но некоја скриена несигурност во мене ме тера да понесам повеќе од што треба за да се чувствувам дека имам контрола над работите. Чудно е тоа лажно чувство на контрола...

Преголемиот список и патентот на куферот што не се затвора неминовно водат до конфликт со мојот сопруг. Тој, пак, е од оние луѓе кои би тргнале со еден ранец на грбот низ светот. Со еден пар апостолки и еден пар шорцеви. Од животот сака изненадувања и подготвен е да ги турка на рака, додека јас би сакала да можам да ја испланирам секоја секунда од денот, секоја непредвидлива ситница, секој шок...


Јасно ви е веќе дека станува збор за две возрасни личности кои немаат н.з.с. кога патуваат, а патуваат секогаш заедно. Неговата леснотија не успева да ја компензира мојата тежина. И, кога две такви личности ќе се спојат под крилото на љубовта, првите години си се восхитуваат на разликите и се хранат од електрицитетот од нив, но како минува времето разликите почнуваат да тежат и да се продлабочуваат. Сепак, ако човек е доволно мудар ќе најде начин да ги гледа планините сличности, наместо трошките разлики. Па, така, решавам да не губам нерви со неговата претерана спонтаност, која порано ја сметав за возбудлива игривост, а сега на моменти ми изгледа како недостаток на одговорност. Се обидувам систематично да си го терам филмот без да се нервираме еден со друг додека се подготвуваме да заминеме на одмор. Сите важни работи ги преземам на мое конто, нему му оставам да одбере музика за по пат в кола.

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
И откако куферот го накрцкав со сè што треба (и не треба) дојде време да се извади зелен картон за возилото и да се направи ПЦР тест заради протоколите во соседна Грција. Иако и двајцата сме вакцинирани, и тоа со две дози Фајзер, сепак здравствените протоколи во Грција бараат ПЦР тестови ако не се поминати повеќе од 14 дена од ревакцинацијата. Возиме низ Скопје на плус 40 степени да ги завршиме уште овие две последни обврски и ете го мојот сопруг, со видно намрштено лице зад воланот што го управува, ми вели: „Ајде уште овој 'факинг' зелен кратон и 'факинг' ПЦР тест“… Во тој миг си помислувам како ние, денешните млади луѓе (и ова млади е релативно - зборувам за четириесетгодишни луѓе), постојано сме нервозни, забрзани и незадоволни. Како подвижни машини за фрустрации. Помислувам дека одењето на одмор треба да е задоволство и привилегија, а не 'факинг' состојба на нервоза во процесот на подготовка. Се присетувам како порано нашите родители патуваа до Хрватска на Јадранско Море со југо, фиќо и слични мали, скромни автомобили без клима уреди, без големи багажници, а со големи насмевки. Ова не е носталгична реминисценција по некое минато време, ниту пак е инстант просветлувачка лекција за среќа, туку е обид да се преиспитаме зошто често сме незадоволни од позицијата каде што се наоѓаме. Зошто не умееме да сме благодарни кон животот, особено кога тој е дарежлив кон нас?


Ова се однесува на мене и на мојот сопруг, но и на тебе и на твојот партнер! Ако ги погледнеме овие две банални работи – моето пакување како за на Марс, а не како за една недела на море, и неговото мрчење како да се работи за инквизиција и невиден терор, а не за протоколи за одмор, ќе сфатиме дека сите ние функционираме по некои усвоени патерни, шеми кои некогаш сме ги прифатиле и кои нè држат закочени во нашиот ограничен 'мајндсет'. И никој од нас не помислува дека може и поинаку. За мене, поинаку би значело да го скршам стравот во главата, во суштина да се ослободам од потребата за контрола, за сопругот тоа би значело да ја скрши навиката да се чувствува напнатно и исцрпено секогаш кога треба да заврши здодевни административни работи. Гледано од аспект на промена на менталната матрица, за мене тоа би значело поголема флексибилност и спонтаност, за него би било поголема толеранција и прифаќање. Од емоционален аспект, за мене би значело борба со скриената несигурност, за него – поголема ведрина и радост. Од физички аспект, за мене тоа ќе биде зачувана кичма од помалку багаж, за него – помалку брчки од мрштење и негодување…


3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Ете како навидум малите работи во денот, видени низ диоптријата на подобрувањето, самоконтролата и самосвесноста можат да направат сосема различно сценарио во денот. Во првото сценарио неизбежна е кавга и емотивно празнење, додека во второто сценарио има повеќе мудорст, прифаќање и сакање. Единствената непроменлива варијабла во целата ситуација е финансиската (се смее). И во двете сценарија зелениот картон, ПЦР тестот и работите за на море чинат скапо. Сепак, нема ништо поскапо од изгубените нерви во банални семејни конфликти кои ти го стврднуваат срцето и ти ја празнат душата. Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе ти вети дека утре ќе изгрее уште поубаво и посветло. Во меѓувреме гушни ги оние со кои ја делиш перницата и кажи им дека ги сакаш и кога најмногу те нервираат.

За Женски Mагазин АНА ЈОВКОВСКА, новинаркa,писателка и менторка за личен развој

https://zenskimagazin.mk/skok-preku-jazeto-na-nesoglasuvanjeto-?fbclid=IwAR3BgCRjDAGlwSJBHds5X0B6bdHTFb5Ysa8xOcWW5w7d0925okKy0EoItLc

 

 Јуни 2021 лето Господово

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 700
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1198
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »