логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Здрав сум затоа што сакам да бидам“


( my same story..т.е признавам само медицина која има исклучиво холистички пристап,човекот е тело,душа и дух )
Др. Несторовиќ откри како СЕ ИЗЛЕКУВА кога никој не ни знаеше од што боледува


Докторот Бранимир Несторовиќ различно пристапува кон третманот бидејќи е убеден во други, повеќе работи.
Во интервјуто што го даде за BgOnline.rs, докторот што предизвика најмногу контроверзии со своите изјави, вели:
– Како многу млад човек, морав да почнам да работам за да си обезбедам основни работи. Кога станав на нозе, станав попознат доктор, имав повеќе пациенти и пари, работев во приватна ординација, забележав дека тоа не е доволно за мене. Фактот дека заработував подобро, возев подобри автомобили, не ме исполни целосно – рече Несторовиќ.
Потоа се разболе и вели дека ниту денес не знае што точно му се случило, ниту пак некогаш ја дознал дијагнозата.
– Се чувствував многу лошо во 1995 година. Одеднаш сфатив дека материјалниот свет целосно исчезна од мене, стана безначаен и дека нештата што ги поседувате се бесмислени, дека треба да се свртите кон оние што се духовно блиски до вас, бидејќи оние што функционираат според материјалниот принцип престануваат да бидат блиски до ти Тој принцип на функционирање на духовно ниво е многу поважен и таа реализација ме смени доста. Потоа, вели тој, драстично го промени својот начин на живот, забави, ги промени приоритетите – додаде тој.
„Здрав сум затоа што сакам да бидам“
– Со текот на времето, го променив начинот на исхрана. Правам вежби за дишење и го променив својот животен став. Решив да не се грижам за она што не можам да го променам и што не ми е важно. Сакам да бидам задоволен од животот, да го работам она што го сакам и веднаш да се чувствувам подобро. Волтер рече одлична мисла „Јас сум здрав затоа што сакам да бидам“ – рече тој.
Во третманот на пациенти, користам т.н необични методи, поради што некои ме критикуваат. Суштината на сите современи болести е воспаление. За мене, ова е големо откритие од пред неколку години и скоро сите болести се третираат на ист начин – со лекови. Суштината на проблемот е недостатокот на енергија во митохондриите и воспалителни промени во ткивата, а тоа се третира со антиоксиданси и некои други работи.
– Болеста ми помогна да го сменам начинот на размислување. Во тоа време, јас бев во ситуација кога никој не може да ме дијагностицира, се чувствував лошо и резултатите беа добри. Се беше супер за мене, само јас не бев одличен, што беше многу депресивно, дури и за колегите што слушаа, сериозни професори и доктори кои не знаат што ми е и предлагаат некои лекови – вели Несторовиќ.
Знаеме дека 30,40 проценти од ефектот на лекот доаѓа од верување во тој лек. Верата и надежта го забавуваат текот на болеста.
– Верувам дека треба да работите напорно, да читате и да го стимулирате мозокот. Тоа е концепт на невропластичност, а мозокот е најкомплицираниот орган што се уште едвај го разбираме. Развојот на мозокот може да влијае на нашето ментално здравје. Треба постојано да се прави нешто. Заобиколувањето е многу важно и секогаш кога имам време се обидувам да прошетам. За време на викендите сакам да вежбам физички, сакам да ја косам тревата. Се обидувам да јадам многу свежо овошје и зеленчук и малку месо. Застанав со слатки, понекогаш и малку јадам, а порано бев сериозен зависник од чоколадо и Кока -Кола, што е зависност од шеќер – вели тој.
Кога се разболел, го сфатил како предупредување дека нешто не работи правилно, па го променил начинот на живот.
– Секој пат кога нешто се случува, запрашајте се зошто се случува. Секогаш можете да работите на себе и да стекнете ново знаење. Нема корист од очај, во таа состојба може само да се разболите. Ако ја нахраните психата со негативна енергија, ќе полудите – додаде тој.
Луѓето создадоа навика за црно размислување, и јас секогаш нагласувам дека треба да се бори против негативното и веројатно ги иритирам оние што не го сакаат оптимизмот. Нормален човек го сака животот и луѓето. Ме нервира одбивањето на некои луѓе да ја прифатат оптимистичката страна на животот, желбата да останат во омраза, што тие избираат да шират негативни пораки и негативна енергија. Не можеш така подобро да се чувствуваш.
Новиот Мерцедес не е патот кон среќата
– Луѓето мислат дека треба да возат со најновиот Мерцедес и мислат дека тогаш ќе бидат среќни. Кога гледате филмови за животот на sвездите, ќе видите дека тие беа главно осамени. Неопходно е да се поврзете со луѓе кои ви се драги. Вистинска е само физичката врска, а бакнежот е најинтимното нешто помеѓу две лица, емоционален и физички контакт што не може да се оствари преку виртуелна мрежа. Важно е луѓето да бидат заедно. Тие се затруени од вестите. Кога слушате негативни вести, истото ви е во главата – нагласува Бранимир.


„Меѓу два света“
Напиша околу 600 страници од книга за судирот на световите на класичната и традиционалната медицина, вера без која нема успех, позитивен став кон животот, исхрана како моќен фактор во здравјето, водата, Никола Тесла кој е негов голема инспирација, шаманска медицина и важни работи што го прават животот. Помеѓу два света “.


Извор the mkd news

Избор од фб профил на

Simeon Stefkovski

 

 Септември 2021 лето Господово

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 716
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1215
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6829
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2022)

Кога би ги прашале луѓето во црква, кои го празнуваат денешниот празник, зошто сме собрани овде, тие веднаш би одговориле дека денес е Преображение Господово. Не велам дека одговорот не...

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

На Гората имало осум, но се гледале само шестмина: тројца – Петар, Јаков и Јован, кои се искачиле заедно со Исус, ги виделе како со Него стојат и разговараат Мојсеј...

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

« »