логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

TEKST NA EDEN AMERIKANSKI NOVINAR :
"Ima na balkanot edna zemja,koja se granici sama so sebe. Kade ziveat najubavi zeni,a natalitetot opagja.Kade nevrabotenite najmnogu rabotat, kade na najplodnata zemja ziveat lugje koi gladuvaat. Kade vozovite kasnat spored vozniot red. Kade site igraat fudbal,a pobeduvaat vo vaterpolo,kosarka,rakomet ili odbojka. Kade site brzaat na rabota a nikoj ne stignuva na vreme. Kade osumcasovnoto vreme trae dvanaeset casa. Kade zdravstvoto e besplatno, a lekuvanjeto skapo. Kade novinarite se slobodni da napisat se sto ke im se naredi.Kade svetskata kriza dobila drzavjanstvo. Kade javnite nabavki se tajni,a drzavnite tajni javni. Kade vojnite nikogas ne zavrsuvaat. Kade istorijata se povtoruva sekoj den.Kade najbogatite se onie koi nikogas ne rabotele. Kade strans
kata valuta e zemena za domasna. Kade lugjeto slavat slava a go psujat gospod. Kade pametnite gi proglasuvaat za ludaci, a ludacite za sposobni. Kade nepismenite ja pisuvaat istorijata. Kade zakonite se nelegalni a anarhijata normalna. Kade vlasta gi prezira gragjanite kako nesakani svedoci. Kade se zivee za idninata a na segasnosta nemaat pravo. Kade sekoj na sekoj mu se smeska,a nikoj na nikogo ne mu posakuva dobro. Kade sudskite postapki traat podolgo od zivotot. Kade samo poplavite se nacin na navodnuvanje na zemjisteto. Kade se povikuvaat na diktatorot a demokratijata se smeta za danok na budali. Kade smetaat deka zemjata poveke ke napreduva, ako uste poveke nazaduva. Kade ne si normalen ako ne poludis. kade zivees samo zatoa da bi umrel. Kade vremeto e beskonecno a gluposta besmrtna ".

Друго:

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
МОЛИТВА


Утринава кога се разбудив
прва мисла ми беше
да ја кажам молбата кон тебе Боже.
-Те молам, помогни ми
да го најдам спасението мое
во овај лажен свет
полн со Јуди и среброљупци.
Те молам, покажи ми го патот
по кој треба
да чекорам со крената глава,
да не се изгубам,
да не застранам
во мноштвото ненаситници,
со камени срца
облечени по последна мода
а внатре голи со празни души,
без малку љубов кон ближниот свој.
Боже помогни ми
твојата благодат моја храна да биде
да можам со насмевка
да ги стоплам срцата на немоќните
и болните напуштени од своите.
Јас знам, моето срце е мало,
но може
на страдниот љубов да му дари,
да го стопли.
Помогни ми Ти како и секогаш,
да не залутам со мислите,
голем грев е туѓо да се посакува,
за себе изобилие да се трупа
додека има гладни усти
и молат за корка сув леб.
Боже,
утрово повторно те молам јас,
денес,како и секогаш, помогни ми
и благослови ме ти.
od Bozana Trenceska------I SITE NAS💓Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie