логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Литургија на Претходноосветените Дарови

 liturgija.svmakarij.jpgБожествената Литургија е празнична и радосна богослужба, тоа е служба на радост и веселба. Токму заради оваа радосна и торжествена особина на оваа богослужба, за време на Воскресниот пост, се служи само во сабота и недела но не и во останатите седмични денови заради великопосното покајно расположение.

 Сепак, за верните да можат да се причестуваат во текот на седмицата, многу древното и преубаво богослужение, Литургијата на Претходноосветените Дарови се служи само во текот на Воскресниот пост и тоа: секоја среда и петок во првите шест седмици: во четвртокот од петтата седмица, на Велики понедел-ник, вторник и среда. Може да се служи, исто така и во понеделник, вторник и четврток на 2, 3, 4, 5 и 6 седмица од Постот, ако во тие денови падне светител кој има Полиелеј или ако е храмов празник.
 Чесните Дарови не се осветуваат на оваа Литургија, но на претходната (обично неделна) Литургија.
 Пред светата Литургија на Претходноосветените Дарови се совршуваат Великопосните часови: 3, 6 и 9 со Изобразителната, додека самата света Литургија започнува со Вечерна.


Акатистна молебна служба
»Пофалба на Богородица«

 Акатистот е прекрасна песна на пофалба и благочестива посветеност на Мајката на нашиот Господ испеана во 626 Лето Господово во Богородичната црква во Цариград, во чест и благодарност заради  избавувањето и ослободувањето на Цариград од варварите.
 Се пее  во православни цркви во петок за време на првите пет недели на Великиот пост. Акатистот се состои од дваесет и четири строфи( 12 кондаци и 12 икоси) . Икос значи внимание или послушание

 Акатистот( Молебната служба) е поделена во четири дела; по еден дел се пее секој петок од Постот (Пофалба), а во петокот од петтата седмица, Акатистот се пее во целина. Се нарекува Акатист, или неседален, зашто верниот народ од љубов, предаденост и благодарност на Пресветата Богородица, за чудата кои ги направила, стоел за време на пеењето на целата Химна.

 

 Подготви: А.Л.

Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1595
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2043
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1803
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…