логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Да го осветуваме својот живот
Телесниот човек не може да го разбере духовниот. За него сè што зборува духовниот е измислица, зашто небесната логика е сосема различна од земната. Но, кога разговараш со телесен човек тој постепено може да дојде до некаков степен на разбирање, ќе сфати дека нешто го движи светот, дека во космосот има хармонија, а на земјата дисхармонија…

Затоа синовите на светлината се повикани сè повеќе да го осветуваат својот живот, за да ја распространат таа светлина насекаде,  како што вели Господ: „Оган дојдов да донесам на земјата, и колку би сакал да беше веќе пламнал!“ Тоа е огнот на Божествената љубов. Ние, христијаните, сме повикани да ја шириме на земјата атмосферата на Небото, вечноста, љубовта, правдата, мирот, вистината и тишината.

Но, што да правиме кога уште од детството сме се научиле да се противиме, да се гневиме, да не слушаме и кон сè да пристапуваме со неверие и резервираност. Во нас е влезено многу зло и тоа треба да го исфрлиме. Така и родителите, ги укоруваат своите деца за нивните палавости. Не умеат да ги лекуваат со благ и тивок збор.

Да, потребен е и строг збор, но во тој збор детето треба да ја насети љубовта. Родителска грешка е кога со гнев ги казнуваат своите деца. Со гнев, не може да се постигне целта. Кога ќе се достигне степен на смирение, тогаш со чиста љубов треба да му се каже дека
детето згрешило и благо да се казни.

Ако тоа повторно ја повтори истата грешка, таа казна треба да е поголема – така детето се исцелува. Училиште на животот: Сè што ни се случува, е полезно за нас, а ние често се оптоваруваме со прашањата:
зошто е ова така, не можеше ли да биде поинаку?

Неопходно е да се поминат тие животни искушенија. Спокојно да ги проживееме непријатностите – ете тоа е училиште на животот.
Треба да се надополнуваме еден со друг. Кога разговараме со едномисленици ни станува полесно да поминуваме низ животот.Треба да сме смирени, кротки и да се надополнуваме едни со други, за да бидеме едно цело. Господ знае што ќе биде со нас:
Господ знае што ќе биде со нас.

Ние се појавуваме во определено време, со свои задачи. Колку е величествено и блажено: ние сме во Божјиот ум уште од вечноста! Ние сме Негови деца, не само по дух, но и по тело, но се одделуваме од Него. Затоа и не можеме да го разбереме Неговото управување и Неговата намера за нас. Честопати го прекршуваме законот и добиваме казна.

Старец Тадеј Витовнички

 

 

https://www.tiveriopol.mk/da-go-osvetuvame-svojot-zhivot/?fbclid=IwAR2fgL9kqpRxW_uDrvvbg5ukr_IMAikKJ84DZpS1Z8Dm0ZQzNbWATrIF1nQ

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2673
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1828
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…