логоFacebookTwitterYouTubeeMail

TVITER42

Демоните кога ќе ја започнат борбата не одат таму каде што ќе ги победиш без приговор, туку се обидуваат онаму каде што имаш слабости, каде што воопшто не ги очекуваш.
Така, ја поткопуваат тврдината  и кога ќе пронајдат болна душа и слабост, го напаѓаат човекот при што го прават одговорен за неговата состојба.


Бараш благодат од Бога?
Наместо благодат ти допушта искушенија!
Не ја издржуваш борбата и паѓаш?
Нема да добиеш додаток на благодатта!
Повторно бараш?
Повторно искушенија!
Повторно пораз?
Повторно недостиг!


 И така до крајот на животот. Значи треба да победиш!
 Истрпи го искушението до самата смрт!
 Падни во борбата како труп, повикувајќи како парализиран:
„Нема да Те оставам најсладок Исусе, ниту ќе те напуштам!
ќе останам неразделен од Тебе во веки!
И заради љубов кон Тебе ја испуштам душата на бојното поле.“
И оддеднаш се појавува на бојното поле и повикуа  низ бурата:
 „Овде сум, заврзи го својот појас како маж и следи Ме.“
 Ти пак, целиот си светлина и радост.
Тешко мене, бедниот, тешко мене, лукавиот и непотребниот!
Најпрвин со слухот те слушнав, а сега и моите очи те видоа и згрешив спрема самиот себе..“


Старец Јосиф - Исихаистички сведоштва  (извадок)

 

Јуни 2021 лето Господово

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2673
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1828
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…