логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.KrstitelВо Стариот Завет, во петте книги на Мојсеј, читаме многу интересни истории од животот на избраниот израилски народ. Во една од тие книги читаме за една побуна на неколку еврејски водачи против Мојсеј, а тој ги собрал жезлите – стаповите од сите 12 водачи на 12 племиња на Израилот, меѓу кои бил и стапот на неговиот брат Арон. Сите жезли ги ставил во Скинијата на сведоштвото, и кога отишол во Скинијата следниот ден, сите жезли биле исти како и претходно, само жезолот на Арон расцветал и пуштил цврст плод – орев. Тоа било доказ дека Арон му е угоден на Бога дека од неговото потомство ќе се бираат идните духовни водачи на Израилот.

Отците на Црквата, просветлени од благодатта Божја, ни го објаснуваат овој настан и му даваат духовна димензија. Имено, сувиот стап е потеклото на Пресвета Богородица, старите и бездетни Јоаким и Ана, за кои сите мислеле дека ќе останат бездетни цел живот, а тие, откако упорно и долги години се молеле, сепак добиле благословена рожба, Богородица Марија, од кој ќе се роди Спасителот на светот Господ Христос. Цветот на жезлот Аронов ја претставува токму неа, мајката Божја, а тврдиот, но сладок плод е Христос, до кого стигнуваме со многу труд, со многу подвизи, со многу маки, но сепак на крајот нѐ очекува сладоста на плодот, сладоста од заедницата со нашиот Господ.

По молитвите на Пресвета Богородица, по молитвите на нејзините родители Јоаким и Ана, Господ да ги израдува и благослови сите оние, кои долги години чекаат рожба. Амин.

20.09.2021

 Свештеник Јани Мулев

 

 

https://crkvaveles.wordpress.com/2021/09/21/%d0%b6%d0%b5%d0%b7%d0%bb%d0%be%d1%82-%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%bd%d0%be%d0%b2/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3203
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3045
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…