логоFacebookTwitterYouTubeeMail

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
„Света Маченица Параскева - Петка" Чикаго, Илиноис, САД

МАСЕDОNIАN ОRТНОDОХ СНURСН "ЅТ. МАRTУR РАКАЅКЕVА-РЕТКА"
2056 Кеdziе Аvе, Сhiсаgо, II 60647

cikago.svpetka3.jpg

Македонската православна црква „Света Маченица Параскева-Петка" е лоцирана во непосредна близина до центарот на Чикаго (downtown)
Можеме слободно да кажеме дека нашата Црква е позната меѓу луѓето како „сеправославна" црква во секоја смисла на зборот. Покрај македонските верници, тука доаѓаат да се помолат на Бога и многу Руси, Срби, Бугари, Украинци, па и Грци, кои, речиси редовно се присутни на светите богослужби. Многу наши архијереи имале прилика со свои очи да се уверат и да го искажат своето задоволство служејќи во Црква со верници што го претставуваат „ Светото православие во мало" (архиепископ охридски и македонски г.г.. Михаил - 1995).
Светите богослужби во МПЦ „Света Петка" се одржуваат редовно секоја недела и за сите поголеми празници. Оваа година беше отслужено и Бдение за празникот на Црквата - 8 август- денот на Света Параскева Римјанка, што очекуваме да стане традиција, а во иднина планираме да продолжиме со служење Бденија и пред другите поголеми празници. Во план е и воведување на служба -Акатист на Света маченица Параскева - Петка.
cikago.svpetka2.jpgЗначаен факт што треба да се спомне за нашата Црква е и тоа што таа пред да стане дел од Македонската православна црква, била катедрална Црква на Православната руска задгранична црква. Во неа е хиротонисан во владика и сегашниот надлежен архијереј на ПРЗЦ за средноа и западна Америка - архиепископ Алипиј. Важно е да се спомне дека во овој Храм има служено и светиот владика Јован Шангајски и Санфранциски, кој во 1994 година е канонизиран за светител на Светата православна црква, почитуван не само од славјанските, туку и од сите други православни верници ширум светот. Денес неговите нетлени мошти се наоѓаат во Сан Франциско.
Овој светител упгге повеќе е значаен за нашата Црква, бидејки за време на својот живот, кон крајот на дваесеттите години на минатиот век бил и во нашата Битола, како учител на знаменитата битолска Богословија" Свети Јован Богослов", каде што се школувале претежно Македонци, но, исто така, и многу Руси, Срби и Чеси. Во тоа време свети Јован бил јеромонах. Голема чест и задоволство е да се посетува таква црква каде во свое време бил присутен и еден од современите светители на дваесетгаот век - голем учител, исцелител и чудотворец. И ден-денес има руски верници кои се присетуваат на тие денови и ни укажуваат на тоа каков благослов е за нас Македонците што служиме во ова Црква.cikago.svpetka1.jpg
МПЦ „Света Петка" има и свој црковен хор кој со своето учество ги обогатува Светите богослужби. Хорот е составен од искусни пејачи од разни возрасти кои во прекрасна хармонија, молитвено ги допираат срцата на присутните верници, молејќи му се на Бога за спасение на секоја православна христијанска душа.
Новина е и тоа што веќе започна со работа православна книжара која нуди духовна литература, икони и разни предмети со црковна намена, не само за нашите парохијани туку и пошироко.
При МПЦ „Света Петка" активно работи и женската секција-сестринство, кое значително помага при организирањето на сите црковни настани.
Ве покануваме во секое време да ја посетите и нашата веб-страница (http://www.mpc-svpetka.com/) каде што можете да се информирате за многу работи во врска со нашата Црква, а тука ви се достапни и разни молитви, акатисти и канони, како и најнови информации во врска со Богослужбите и сите поважни настани.

 cikago.svpetka4.jpg

cikago.svpetka.jpg

 Извор: книгата „По стапките на христијанството во Македонија“

Издавач: МАКЕДОНСКА ИСКРА

Посети:{moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1110
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1048
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

« »