логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 Одбележување на 5 декември-Светскиот ден на волонтерството

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, денес по повод Меѓународниот ден на волонтерството се обрати на настанот организиран од Црвениот Крст на Република Македонија и Министерството за труд и социјална политика.


 

 “Волонтерите создаваат “бесценета” вредност бидејќи поседуваат знаење и вештини корисни за заедницата. Секој волонтер го краси квалитет збогатен со хуманата димензија на добрата волја и алтруизмот. Преку нивната работа придонесуваат за зголемување на вклученоста на граѓаните во општествениот развој, во разрешување на најразличните проблеми и потреби на луѓето во нивната средина.

Волонтирањето, исто така има и економски потенцијал. Затоа, државите тежнеат кон развивање на волонтерството. И Република Македонија е една од нив и во таа насока во 2007 година го донесовме Законот за волонтерство, а во 2010 година и Стратегијата за промовирање и развој на волонтерството (2010-2015), како и акциски план за нејзино спроведување 'рече Спасов

“Законот за волонтерство го дефинира поимот ,,волонтер,, којшто е физичко лице кое дава услуги,  вештини и знаења во корист на други лица, органи, организации и други институции,  на доброволна основа и без финасиска или друга лична добивка. Исто така, ги уредува и прашањата во врска со условите и начинот на вршење на волонтерството, правата и обврските на волонтерите и организаторот на волонтерството, договорот за волонтерството и евиденцијата на волонтерската работа ,“ посочи Спасов.

Досега со примената на Законот се ангажирани  вкупно 6490 волонтери во различни области и гранки и во различен временски период во зависност од искажаниот интерес и потреби кај конкретните деловни субјекти.

Во Стратегијата за промовирање и развој на волонтерството (2010-2015) се утврдени стратешките цели:

-промовирање на волонтерството кај пошироката јавност;
-поттикнување на културата на волонтирањето во рамките на образовниот систем;
-зголемување на нивото на волонтирање во граѓанскиот сектор и
-воспоставување на систем на институционална поддршка на волонтерството.

Со цел поуспешно планирање и спроведување на целите и мерките предвидени во Стратегијата, Владата на Република Македонија формираше мулти секторски Национален совет за развој на волонтерството составен од девет члена номинирани од: Министерството за труд и социјална политика, Министерството за образование, Агенцијата за млади и спорт, Генералниот секретаријат на Владата на РМ/Одделение за соработка со невладини организации, ЗЕЛС и 4 претставници од граѓанските организации. Ваквиот состав на Националниот совет за развој на волонтерството говори дека во Македонија, како вредност која придонесува за создавање на промени  во општеството, волонтерството е поддржано и од владиниот и од невладиниот сектор.

“Денеска на Светскиот ден на волонтерството, по вторпат ги доделуваме Националните награди за волонтерство сакајќи да дадеме поттик на развојот на волонтерството на еден поинаков начин, а не само преку донесување на документи и закони!

Целта на наградата е да го промовира волонтерството кај пошироката јавност, да се зголеми видливоста на волонтерите  и позитивните  волонтерски практики и да инспирира кон натамошно унапредување и развој на волонтерството”, заврши Спасов.

Извор:

 http://www.mtsp.gov.mk/?ItemID=24C6FDB3E01FA24F830123181EED0022

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »