логоFacebookTwitterYouTubeeMail

sv.Naumohridski.jpg

Свети Наум Охридски

КАНОН НА АПОСТОЛ АНДРЕЈ
(шеста песна)

Сите пагански народи
до пеколот симнати
со громогласна проповед
ги воскресна,Свети Апостоле,
велејќи им: покајте се,
зашто времето за спас на сите се приближи.

Одејќи по морето на животот,
тебе Исус те улови
за да ги улови преку тебе,
со зборот на устата твоја,
како при риболов,народите пагански,
мудри Свети Апостоле.

Потонати во длабочината на безбожјето,
незнабошците на сите земји,
како уловени риби ги привлече кон Христа,
мудри Апостоле!
Се израдува Христос,гледајќи го тоа,
и твојата глава со венец ја овенча,
славни и Свети Апостоле Андрее.


Канонот на апостол Андереј од св. Наум Охридски е откриен во пергаментен минеј од 13 век, сочуван во Зографскиот манастир на Света Гора. Содржи 32 тропари, поделени во 8 песни.Фрагмен од оваа творба откри Ѓорѓи Поп Атанасов во  ратковскиот минеј од 13 век

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1478
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1837
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1645
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…