логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 TVITer

"Ѓаволот е интелигентен, така постојано велат. Но, вистина е дека ѓаволот е исклучително глуп и неговата глупост е извор на неговата сила...Да се кренеш против Бога, пред сѐ е многу глупаво. Суштината на злото - суетата, зависта, омразата, копнежот за слобода (да бидете како богови), доаѓа токму од глупоста. Сталин беше будала, како и Ленин и Мао. Само метафизичка будала може да биде опседнат со една идеја, со една страст. Но, тогаш таа глупост бидејќи поедноставна станува моќна. Целиот паднат свет е глупост квалификуван за досетливост. Глупоста е измама, самозалажување. Ѓаволот е лажго уште од почетокот. Тој вечно се лаже и себе и другите. Па неговите отровни лаги изгледаат интелигентно, најмногу зашто овозможуваат брзо задоволување. Глупоста е секогаш задоволна, а задоволството секогаш импресивно...
Затоа, Христијанството и Евангелието почнуваат со метанија, преумувње, менување на интелигенцијата, буквално пробразување во интелигентен. Суштината на верата е извлекување на интелигенцијата и ослободување на интелигенцијата од ликувачката глупост."

од Дневникот на о. А. Шмеман

 

Избор од фб профил на

 Горан Стојчевски

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1264
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1471
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1340
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…