логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Објаснување на некои изреки
на свети Антониј Велики
-  дадени по смртта на светиот отец од страна на еден старец.


2.  Прашањеː „Зошто авва Антониј му рекол на својот ученик Павлеː „Оди, седи сам, за да ги проучиш демонските напади?“


Одговорː „Затоа што му посакувал совршенство. Зашто совршенството на монахот се состои во навикатаː со духот да управува со сѐ во себе си. Но, таквото самоуправување доаѓа заедно со чистотата на срцето. А чистотата на срцето се придобива кога со него управува умот, а со умот управува непрестајната молитва. Нападите од  демоните биваат преку помисли и привиденија, кои се посилни тогаш кога сме осамени и безмолвни.


Забелешкаː Осаменоста овозможува непрестајни случаи на суптилни помисли, кои биваат испраќани од демоните. Оваа борба ја води умот, кој е молитвено во Бога и бдее над срцето, кое управува со умот. Непрекинливоста на овој духовен подвиг при разновидноста на искуствата на овие борби нѐ учи на духовно самоуправување и создава навика и во неа е сето совршенство на монахот и на секој христијанин.  


Изворː ДОБРОТОЉУБИЕ – Том I

 

Подготви: Т.С.

14-ти јулу 2017 лето Господово

 

 Тропар на светиот
Антониј Велики
17 јануари / 30 јануари

 глас 4
 Ревноста Илиина во својата
природа ја вгнезди,
правите патишта на Крстителот ги следеше,
оче Антоние, на пустината
бивајќи жител,
вселената ја утврди со твоите молитви.
Затоа, моли го Христа Бога
да ги спаси нашите души.Извор МПЦ – ОА

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3109
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2947
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…