логоFacebookTwitterYouTubeeMail


225217.p.jpg02 јануари 2016 лето Господово

Во својата беседа пред почетокот на новогодишниот молебен,225217.p.jpg Претстојателот на Руската Црква се обрати со слово кон присутните, во коешто ја истакна взаемната врска помеѓу делата и постапките на секој одделен човек и волјата Божја.

„Иднината е сокриена од нас“, истакна Патријархот, „но за да можеме да спознаеме какви можат да бидат нашите патишта, секогаш треба да го имаме во предвид следново. Доколку правиме добри дела, светли, доколку во нашите постапки нема лукавство и двосмисленост, доколку никого не воведуваме во заблуда, декларирајќи едни цели, а на дело последувајќи други цели, тогаш ние имаме надеж за Божја помош во тие дела. И доколку сакаме животот да ни биде навистина мирен, спокоен, радосен, благодетен, треба во својот живот, како личен така и семеен, и општествен, и државен, да се трудиме да правиме само такви добри дела, за да не Го лажеме ни Бога – а Бог не може да биде излажан, ни ближните свои.

И во таа смисла човекот навистина во голема мера ја определува својата судбина, бидејќи ако го прави она што е угодно на Божјата волја, тогаш Господ е со него. Историскиот опит на нашиот народ, со неговите подеми и падови, со неговите радости, таги и дури трагедии, јасно ја илустрираат оваа мисла. Со Бога ние можеме само да напредуваме – со полна надеж дека Он во Својата милост нема да не остави“, заклучи Претстојателот.

Извор: Православие.ру


Преземено од: Бигорски манастир

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2765
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1942
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…