логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba

Сестрите од Архиепископијата во Темишвар при Романската Црква се собраа во неделата вечер да им помогнат на локалните болници во борбата против КОВИД-19 пандемијата.

За една вечер, тие сошија 2600 крпи за еднократна употреба, кои потоа беа дистрибуирани до одделот за интензивна нега на локалните болници.

Донесени беа 1400 крпи во локалната болница, а други 1200 во инфективната болница Виктор Бабеш. Болниците во Темишвар се соочуваат со криза на залихи поради растот на бројот на нови случаи на заразени со КОВИД-19 и се особено благодарни на помошта од Црквата.

„Ѝ благодариме на Митрополијата Банат за нејзината грижа и за целата помош што ни ја даде во овој период на пандемија“, напишаа вработените на Виктор Бабеш на официјалната Фејсбук страница на болницата.

Сестрите ги подготвиле крпите по иницијатива и под директен надзор на Банатскиот Митрополит, како дел од долгата низа донации направени од епархискиот центар во последните 8 месеци. Социјално-добротворниот оддел на Архиепископијата во Темишвар и Фондацијата за милосрдна дејност од Темишвар донираа и организираа донации на медицинска и заштитна опрема во текот на вонредната состојба, а покрај другото беа доставени 16,5 тони храна до разни здравствени и социјални установи.

 

 

https://bigorski.org.mk/vesti/svet/sestrinska-grizha-za-postradanite-od-pandemijata/

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2506
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1692
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2171
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…