логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Романската Црква ја подготвува канонизацијата на своите прочуени духовни старци од 20 век

На својата сесија од 25 февруари,  Светиот Синод на Романската православна црква започна процедура за канонизација на исповедници и мисионери кои пострадале во времето на комунистичкиот режим.

На тој начин Романската црква ќе ја одбележи 140-годишнината од добивањето на автокефалност и 100-годишнината од провозгласувањето за патријаршија. На 9 март, кога во Романија беа прославени и спомнати сите затвореници, жртви на комунизмот, неколку од имињата на духовниците беа и јавно објавени.

Епископ Варлаам, говорејќи пред црковната телевизија Тринитас, соопшти дека имињата на некои од најпознатите духовници во Романија од минатиот век се меѓу оние кои се  предвидени за канонизација. Така, на пример, старецот Клеопа (Илие), о. Димитар Станилоае и старецот Герасим (Иску) треба да бидат прославени сред ликот на светиите.

По зборовите на епископ Варлаам „повеќето од духовниците го исповедуваа Христос во многу тешко време за Црквата“. Епископот рече уште дека вредноста на романскиот народ е христијанската вера и животот во духот на Евангелието.

 

Извор:

https://www.tiveriopol.mk/romanskata-crkva-ja-pogotvuva-kanonizacijata-na-svoite-procueni-duhovni-starci-od-20-vek/Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2506
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1692
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2171
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…