логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Sv.Pajsij.Svetogorec.priroda
·
,, Станавме монаси за да го дадеме духовното без да го добиеме материјалното.
Треба да бидеме ослободени од световните работи за да се грижиме за духовните работи.
Заради љубовта кон Христа, побегнавме во планините за самите да се ослободиме од ропството на страстите и да ги ослободиме другите од него.
Наша задача е луѓето да добијат помош и духовно да се преродат од нашите молитви и нашиот пример.
Напуштајќи го светот и влегувајќи во манастир, човекот станува „татко“ или „мајка“, односно духовен отец или духовна мајка.
 Кога една девојка станува монахиња, таа е понижена за Христос, станува Негова невеста, духовна мајка и помага во духовната преродба на луѓето.
Таа со својата молитва придонесува, на пример, да се создаваат силни христијански семејства.
Но, освен молитвата, има случаи кога на луѓето им е потребна човечка помош. Секоја вистинска монахиња, покрај тоа што се моли за светот, помага и со начинот на однесување, начинот на кој таа се однесува кон разни проблеми, неколкуте зборови што ќе ги каже во архондарикот на некој поклоник, за да може тој да го сфати најдлабокото значење на живот.
Но, се разбира, ако и самата монахиња бара заедница со световни луѓе, тогаш тоа не е апсолутно никакво добро, бидејќи световните испакнатини се судираат со духовните закони, а тоа нас монасите не води до маки.
Обидете се, колку што е можно, да бидете невидливи за другите.
Некои монаси имаат намера да присуствуваат на славските празници, да се посетуваат меѓусебно и да стекнуваат духовни пријатели. И еве, јас принуден да одам некаде за духовни работи, се чувствувам како да одам на мачеништво, тоа го сметам за губење време. Ги споредувам овие два факти и душата ме боли. "


Свети Пајсиј Светогорец

 Maj 2022 лето Господово

фб Велико Православно СловоПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2980
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2816
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…